Bogdan Klich: PiS stworzył "polski szlak" przerzutu imigrantów do UE. 2 mln wiz

PiS wydał w ciągu ostatnich 30 miesięcy 2 mln samych wiz schengeńskich, czyli takich, które upoważniają posiadacza tej wizy do poruszania się na terenie całej strefy Schengen w ciągu trzech miesięcy - mówił w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską senator z PO Bogdan Klich.

Publikacja: 28.09.2023 09:24

Senator był pytany czy na niemiecką decyzję o przywróceniu tymczasowych kontroli na granicy mają wpływ kampanie wyborcze toczące się w Polsce i w Niemczech (w tym drugim kraju przed wyborami w landach).

Bogdan Klich: Niemcy przywrócili kontrole na granicy przez aferę wizową

- Zawsze jestem ostrożny jeśli chodzi o włączanie bieżącej polityki do decyzji państw. Wolałbym raczej mówić o aferze wizowej w Polsce, która ma międzynarodowy charakter i reakcji na tą aferę, jaką jest reakcja rządu Republiki Federalnej Niemiec w postaci mobilnych, tymczasowych kontroli granicznych. To jest ze sobą powiązane bezpośrednio, a kampanie wyborcze są tylko tłem - odparł.

Czytaj więcej

Czy kontrole na granicach z Niemcami sprawią, że młodzi zagłosują na opozycję?

Na uwagę, że napływ imigrantów, których dotyczy decyzja Niemiec nie dotyczy afery wizowej, ale osób, które docierają do UE nielegalnie, bez wiz, Klich odparł, że "dotyczy i jednych, i drugich". - Ten na niebywałą do tej pory skalę przerzut imigrantów zalegalizowany przez rząd PiS stworzyło państwo PiS. To PiS jest odpowiedzialny za tę gigantyczną skalę zalegalizowanego przerzutu migrantów do Polski i do innych krajów strefy Schengen - mówił.

Następnie Klich był pytany o kontrole na granicy Polski ze Słowacją wprowadzone przez polski rząd w związku z funkcjonowaniem tzw. szlaku bałkańskiego przerzutu imigrantów do UE. Senator był pytany na ile poważny jest ten problem, a na ile jest to próba odwrócenia uwagi od decyzji Niemiec.

450 tys.

Tyle zgód na pierwszy pobyt w UE wydała w 2022 r. Polska - podaje Bogdan Klich

Senator PO: Do Polski wjechały osoby mające związek z terrorystami. Pytanie o skalę

- Z największym ubolewaniem muszę powiedzieć, że PiS jest odpowiedzialny za stworzenie szlaku polskiego, którym masowo napływają migranci do Polski oraz do UE, w ramach strefy Schengen. PiS wydał w ciągu ostatnich 30 miesięcy 2 mln samych wiz schengeńskich, czyli takich, które upoważniają posiadacza tej wizy do poruszania się na terenie całej strefy Schengen, w ciągu trzech miesięcy. Z tych 2 mln ok. 370 tysięcy to są obywatele z krajów poza UE, nie będący Białorusinami ani Ukraińcami - wyliczał Klich. Jak dodał Białorusinom i Ukraińcom, "naszym przyjaciołom, trzeba pomagać w biedzie".

Czytaj więcej

Anna Słojewska: Niemieckie kontrole na granicy z Polską nie są atakiem na PiS. Chodzi o coś innego

- Polska w ciągu ostatnich czterech lat - to dane Eurostatu - jest niekwestionowanym liderem w wydawaniu tzw. zezwolenia na pierwszy pobyt w UE. Polska wydała około 450 tys. takich zgód w roku 2022, 790 tys. takich zgód w roku 2021 i ok. 502 tysięcy takich zgód w roku 2020 - zauważył senator.

A czy to dobrze, że Polska wpuszcza do kraju imigrantów? Czy KO, gdyby doszła do władzy, zamknęłaby granice?

- Byłoby wszystko w porządku, gdyby system kontroli tych, którzy uzyskują wizę w polskim konsulacie i system kontroli tych, którzy uzyskują prawo pierwszego pobytu z urzędów wojewódzkich był szczelny. A tymczasem tak nie jest. Jest bardzo prawdopodobne, że wśród tej gigantycznej rzeszy migrantów napłynęły osoby, które mają związek z międzynarodowymi grupami przestępczymi i, co gorsza, terrorystycznymi. Pytanie tylko na jaką skalę - odparł Klich.

- Po drugie to jest kwestia Rowu Mariańskiego hipokryzji: PiS pyta w referendum Polaków, czy chce, aby imigranci przyjeżdżali do Polski, a wpuszcza ich setki tysięcy w ciągu ostatnich lat - dodał.

Senator był pytany czy na niemiecką decyzję o przywróceniu tymczasowych kontroli na granicy mają wpływ kampanie wyborcze toczące się w Polsce i w Niemczech (w tym drugim kraju przed wyborami w landach).

Bogdan Klich: Niemcy przywrócili kontrole na granicy przez aferę wizową

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Prasa: Czy Tusk wyprowadzi ociężałych Niemców z równowagi?
Polityka
Nowy sondaż: We Wroclawiu wygrywa Sutryk, KO na trzecim miejscu
Polityka
Kiedy zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska? "Prezydent Duda nie będzie zwlekał"
Polityka
12 najtrudniejszych i najpilniejszych zadań przed rządem Tuska
Polityka
Jacek Sasin: Żadna komisja śledcza nie będzie niebezpieczna dla PiS-u
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja zmienia łańcuchy dostaw w okresach wysokiego popytu