Jarosław Kaczyński wygłosił oświadczenie ws. "Zielonej granicy" Agnieszki Holland. "Ojkofobia, kondominium, armia Putina"

Pani (Agnieszka) Holland daje wyraz ojkofobii, zarówno w tym filmie, który ma charakter po prostu haniebny, odrażający, obrzydliwy. Ale to jest także element wyraźnie występujący także w jej wywiadach - mówił Jarosław Kaczyński w specjalnym oświadczeniu.

Publikacja: 22.09.2023 14:36

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Foto: PAP/Leszek Szymański

- Mamy dziś wydarzenie do którego trzeba się ustosunkować. Tym wydarzeniem jest film pani Agnieszki Holland, "Zielona granica". To jest film o którym można i trzeba mówić w różnych aspektach - tymi słowami zaczął swoje oświadczenie Kaczyński.

Jarosław Kaczyński zarzuca Agnieszce Holland "ojkofobię"

- Pierwszy z nich wygląda w ten sposób, że film jest sfinansowany w niemałej mierze przez tych, którzy dzisiaj stanowią podstawę, główne siły opozycji. Bo tu i Warszawa, Mazowsze rządzone przez PSL. Z drugiej strony różne instytucje zewnętrzne, także związane z Komisja Europejską. A film ma charakter, który jest, można powiedzieć przygotowaniem do zburzenia ogrodzenia i do zgody na relokację. Tak to trzeba odbierać na płaszczyźnie politycznej, płaszczyźnie faktów, która opiera się na analizie obecnej sytuacji. W tym także tej, która odnosi się do referendum - tam trzecie i czwarte pytania to pytania, które tych spraw dotyczą. Chodzi więc o ukazanie w ten sposób sytuacji na granicy, iż to ma przekonać, przynajmniej niektórych, że ta ochrona polskiej granicy to w gruncie rzeczy jedno wielkie przestępstwo - przekonywał.

Czytaj więcej

Agnieszka Holland opowiada o "Zielonej granicy". "Państwo powinno się wstydzić"

- Ale to tylko jeden aspekt tej sytuacji. Drugim jest ojkofobia. Pani Holland daje jej wyraz, zarówno w tym filmie, który ma charakter po prostu haniebny, odrażający, obrzydliwy. Ale to jest także element wyraźnie występujący także w jej wywiadach. Nienawiść dla własnej ojczyzny, która jest charakterystyczna dla wielu osób z tego środowiska, jest czymś co trzeba potępić i to naprawdę z całą siłą, szczególnie jeśli ojczyzna jest w sytuacji, w jakiej dziś jest Polska. Obok toczy się wojna, mamy rosyjską agresję, mamy także agresję w stosunku do Polski, wojnę hybrydową. Wpisywanie się w plany Putina, to jest rzecz po prostu niebywała. Niebywała i trzeba ją potępić z całą mocą, jeśli chodzi o wymiar moralny tej sytuacji - kontynuował.

- Wreszcie jest ten wymiar, który ma związek, odnosi się, do sytuacji tych, którzy bronią polskiej granicy: straży granicznej, wojska, policji. Oni zostali tam przedstawieni haniebnie. To jest paszkwil, odrażający, obraźliwy paszkwil, w takim stylu, którego nie chcę charakteryzować zbyt dokładnie, aby nie dawać drugiej stronie argumentów o żadnych redukcjach. Proszę zwrócić uwagę w jakiej sytuacji znajdują się i ci ludzie, którzy służą Polsce, ich rodziny i ci wszyscy, którzy mogą się w obecnej sytuacji międzynarodowej czuć zagrożeni  - podkreślił prezes PiS.

Czytaj więcej

Dlaczego PiS atakuje "Zieloną granicę" Agnieszki Holland?

- Ci, którzy robią takie filmy, którzy je wspierają, które przyjmują je dobrze, są w gruncie rzeczy armią Putina - trzeba to sobie jasno powiedzieć - podsumował.

- Murem za polskim mundurem - to mówimy my. Pytanie co mówi Tusk, jak odnosi się do tego filmu opozycja. Z tego co można zobaczyć odnosi się w ten sposób, że broni, mówi, że tutaj tą nieszczęsną osobą jest Agnieszka Holland. Agnieszka Holland wpisuje się po prostu w dzieje swojego środowiska, środowiska, które wywodzi się w Komunistycznej Partii Polski, z ludzi, którzy służyli Stalinowi, który był dokładnie takim samym ludobójcą jak Hitler - mówił też.

Czytaj więcej

Nowy spot PiS. Znów nawiązanie do filmu Agnieszki Holland "Zielona granica"

- Każdy kto nie potępi tego wszystkiego, znajduje się po jednej wyraźnej stronie. To jest strona antypolska, skrajnie antypolska, strona tych, którzy chcą z naszego kraju zrobić kondominium naszych sąsiadów, a Polaków zmienić z obywateli w ludność. Podporządkowaną ludność. Wierzę, że ogromna większość Polaków tego nie chce i tego nie poprze - zakończył.

"Zielona granica" - film Agnieszki Holland

Na początku września film "Zielona granica" został wyróżniony Specjalną Nagrodą Jury 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Film Agnieszki Holland wejdzie do polskich kin w piątek 22 września. Obraz opowiada o wydarzeniach na granicy polsko-białoruskiej. "W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych" - czytamy w materiałach dystrybutora.W najnowszym filmie Agnieszki Holland wystąpili m.in. Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu.

Scenariusz do "Zielonej granicy" napisali Agnieszka Holland, Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko oraz Maciej Pisuk.

Decyzja MSWiA - przed filmem specjalny spot

- Ponieważ ten film zawiera tak wiele nieprawd, przeinaczeń, pokazuje fałszywy, nieprawdziwy, niesprawiedliwy obraz wymienionych przeze mnie funkcjonariuszy (Straży Granicznej - red.), formacji, Polaków, polskiego państwa, instytucji polskiego państwa zdecydowaliśmy jako kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, że w kinach studyjnych w całej Polsce ten obrzydliwy paszkwil będzie poprzedzony specjalnie przygotowanym spotem, który o tych elementach, których zabrakło w tym filmie, pokazuje - oświadczył w czwartek wiceszef MSWiA Błażej Poboży, odnosząc się do filmu "Zielona granica" Agnieszki Holland.

- Mamy dziś wydarzenie do którego trzeba się ustosunkować. Tym wydarzeniem jest film pani Agnieszki Holland, "Zielona granica". To jest film o którym można i trzeba mówić w różnych aspektach - tymi słowami zaczął swoje oświadczenie Kaczyński.

Jarosław Kaczyński zarzuca Agnieszce Holland "ojkofobię"

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polityka
Marian Banaś usuwa nominatów PiS. W tle tajemnicza wyprawa na Białoruś
Polityka
Szymon Hołownia: Mogę poprosić Jarosława Kaczyńskiego na dywanik
Polityka
Trzecia Droga po sukcesie wyborczym chce iść razem do sejmików
Polityka
Ustawa o pomocy dla Ukrainy zablokowana w Senacie USA
Polityka
Setki tysięcy złotych dla fundacji Tadeusza Rydzyka. Karczewski: Szczytna kampania
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?