O. Tadeusz Rydzyk skrytykował Przemysława Czarnka. „Jestem rozczarowany i mówię o tym publicznie”

Ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, na antenie swojej rozgłośni wyraził rozczarowanie brakiem decyzji Ministerstwa Edukacji i Nauki w sprawie utworzenia kierunku lekarskiego na Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. - Od czego ma tych dyrektorów? A jak ma tych dyrektorów do niczego, to przegonić - mówił, adresując swoje słowa do Przemysława Czarnka.

Publikacja: 07.09.2023 13:50

Minister edukacji i nauki Przemsyław Czarnek oraz dyrektor Radia Maryja, rektor-założyciel AKSiM o.

Minister edukacji i nauki Przemsyław Czarnek oraz dyrektor Radia Maryja, rektor-założyciel AKSiM o. Tadeusz Rydzyk

Foto: PAP/Tytus Żmijewski

O. Rydzyk swoje uwagi do Czarnka wygłosił w czasie audycji „Rozmowy niedokończone” w Radiu Maryja. Pod koniec programu, w którym gościli czterej przedstawiciele rządu i PiS, w tym minister aktywów państwowych Jacek Sasin, zadzwonił do programu, wyrażając swoje poparcie dla władzy.

- Życzę Polsce, życzę Polakom, żebyśmy wybrali jak najlepszych, żebyśmy myśleli o ojczyźnie. To jest obowiązek katolika. Katolik zawsze powinien kierować się minimum dekalogiem, w ogóle pytać, co na to Chrystus? Katolik, który był świadkiem pontyfikatu Jana Pawła II, (…) powinien pytać, co na to Jan Paweł II, jak on to widzi. On nas uczył, co to znaczy być Polakiem, co to znaczy polskość - powiedział redemptorysta.

O. Rydzyk: PiS nam nic nie daje

- Ja wiem, na co będę głosował, chyba każdy się domyśli. Nie jakieś małe partyjki, które podskakują - mówił dalej zakonnik, zaznaczając, że „do ludzi z PiS-u też ma zastrzeżenia”. - Nawet do wspaniałych ludzi. Na przykład teraz powiem, że czekamy już chyba prawie rok na zatwierdzenie kierunku lekarskiego u nas. No i nie idzie to. Niby prawica rządzi. Ja osobiście ani zgromadzenie nie mamy tu żadnych korzyści materialnych z tego, co robimy - czy Radio Maryja czy Telewizja Trwam czy inne dzieła. To, że piszą te Onety, „Gazety Wyborcze” czy TVN-y mówią, czy jakieś inne podobne - a tych mediów liberalno-lewicowych jest bardzo dużo, tych polskojęzycznych, tak bym powiedział, ale nie polskich. Piszą bzdury. Tak samo w internecie – kłamstwa, co ten Rydzyk nie dostaje od tego PiS-u. A mówiąc „Rydzyk” to myślą o całym naszym zespole, posługującym w tych mediach. To jest nieprawda. Po prostu to jest kłamstwo, my nie dostajemy nic - przekonywał. - Przeciwko nam oni kłamią nie z tej ziemi, co PiS i tak dalej nam daje. PiS nam nic nie daje - zapewniał.

Czytaj więcej

Co o. Rydzyk robił na oficjalnym przyjęciu ambasady Izraela w Warszawie

- Ale przepraszam, że tak przy panach powiem, ale nawet, powiedziałbym, nie zawsze nam to tak idzie, jak innym obywatelom idzie w tych urzędach. Ja bardzo szanuję pana ministra (Przemysława) Czarnka, ale – pierwszy raz to mówię - jestem do pewnego stopnia rozczarowany. Tak długo prosimy o wydział lekarski… Jeżeli robimy błędy jakieś w dokumentach, to niech nam powiedzą. Od czego ma tych dyrektorów? A jak ma tych dyrektorów do niczego, to przegonić to! Przegonić, to nie jest synekura, że będzie sobie siedział. Każdy ma pracować dobrze. My w Radiu Maryja nie trzymamy szkodników czy takich, którzy nam jakoś tak wkładają kij w szprychy - perorował Rydzyk, dodając, że „bardzo zależy” mu na Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, której jest założycielem.

Dyrektor Radia Maryja o planach otwarcia kierunku lekarskiego na AKSiM informował już wiosną. Uczelni kształcących lekarzy jest rekordowo dużo. Kierunek lekarski w październiku będzie prowadziło ponad 30 uczelni – między innymi Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu czy Podhalańska Państwowa Uczelnia Zawodowa w Nowym Targu.

O. Tadeusz Rydzyk: Procedury miesiącami? Bzdury takie

- Dobrze, że jesteście, panie premierze. Dobrze, że pan jest. Powiem tak publicznie. Rozmawiałem z panem, miałem to szczęście nieraz i pan nigdy mnie nie okłamał. Nigdy. Aż to jest przyjemność rozmawiać. To są ludzie kulturalni. Tak samo np. minister (sprawiedliwości Zbigniew) Ziobro - nigdy mnie nie okłamał, dlatego mu wierzę. Oby tak wszyscy i cała drużyna żeby taka była i żeby Polska wygrała - kontynuował Rydzyk.

Czytaj więcej

Czy uczelnia o. Rydzyka będzie kształcić lekarzy

- Na uczelni mi bardzo zależy i to celowo mówię to publicznie, bo już jest wrzesień, a żeby rozpocząć studia w październiku, to można to zrobić. Komisja akredytacyjna, na której czele stoi ksiądz katolicki (ks. dr hab. Tadeusz Stanisławski - od kwietnia br. - przyp. red.), powinna też się wziąć do roboty. Ileż to roboty? (…) Każdy niech robi, co do niego należy, każdy urząd. (…) Miesiącami procedury. Bzdury takie. Także mówię publicznie - jestem rozczarowany tym - mówił dalej duchowny. Swój kilkunastominutowy monolog w Radiu Maryja zakończył apelem do rządzących.  - Polski nie oddajcie Niemcom ani Ruskom. Unia jest niemiecka - mówił. - Tak jest, na pewno się nie damy, będziemy tutaj polskich interesów, ojcze dyrektorze, bronić. Ja mogę tylko na obronę ministra Czarnka powiedzieć, że współpracuję z nim; to bardzo odważny człowiek, bardzo odważny - odpowiedział mu minister Sasin.

- Dobrze, ale jestem rozczarowany i będę mówił publicznie - odparł Rydzyk. - Myślę, że reprymenda się każdemu z nas przyda zawsze, bo zawsze potrzeba tego dopingu i takiego w pchnięcia do przodu, żeby te ważne sprawy dla Polski załatwiać - deklarował Sasin. Redemptorysta po raz kolejny wyraził rozczarowanie. - Zawsze chwaliłem, ale czekam, a już jest 6 września - zwrócił uwagę.

Jacek Sasin: Przemysław Czarnek szybko tę sprawę załatwi

- Ja myślę, że jak pan minister Czarnek nas nie słyszy, to ja jutro mu te słowa ojca dyrektora powtórzę i myślę, że on szybko tę sprawę załatwi - zakończył wątek szef resortu aktywów państwowych. 

Otwieranie kierunków lekarskich na uczelniach, które dotąd nie nie miały nic wspólnego z medycyną, krytykuje samorząd lekarski. - Skąd Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu chce pozyskać kadrę i infrastrukturę niezbędną do prowadzenia zajęć klinicznych i przedklinicznych? - pytał w maju br., w rozmowie z prawo.pl, dr Szymon Suwała, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Bydgoszczy.

O. Rydzyk swoje uwagi do Czarnka wygłosił w czasie audycji „Rozmowy niedokończone” w Radiu Maryja. Pod koniec programu, w którym gościli czterej przedstawiciele rządu i PiS, w tym minister aktywów państwowych Jacek Sasin, zadzwonił do programu, wyrażając swoje poparcie dla władzy.

- Życzę Polsce, życzę Polakom, żebyśmy wybrali jak najlepszych, żebyśmy myśleli o ojczyźnie. To jest obowiązek katolika. Katolik zawsze powinien kierować się minimum dekalogiem, w ogóle pytać, co na to Chrystus? Katolik, który był świadkiem pontyfikatu Jana Pawła II, (…) powinien pytać, co na to Jan Paweł II, jak on to widzi. On nas uczył, co to znaczy być Polakiem, co to znaczy polskość - powiedział redemptorysta.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Najnowszy sondaż: Jak Polacy oceniają premiera Donalda Tuska i jego ministrów?
Polityka
Sawicki: Tusk będzie kandydował na prezydenta. Politycy często zmieniają zdanie
Polityka
Janusz Kowalski chce, by żona Ziobry przejęła władzę w partii
Polityka
Tobiasz Bocheński nie odpowiada na pytanie o wybory prezydenckie. "Miałbym takie nagłówki..."
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Polityka
Waldemar Pawlak: Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi i Szymonowi Hołowni brak śmiałości w relacjach z Tuskiem
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży