Japonia zacznie wypuszczać do oceanu radioaktywną wodę z Fukushimy

Japonia poinformowała, ze 24 sierpnia rozpocznie zrzucanie do oceanu ponad miliona ton uzdatnionej, radioaktywnej wody z elektrowni atomowej w Fukushimie. Plany Japonii krytykują Chiny.

Publikacja: 22.08.2023 05:20

Premier Fumio Kishida na terenie elektrowni w Fukushimie

Premier Fumio Kishida na terenie elektrowni w Fukushimie

Foto: PAP/EPA

Plan został zatwierdzony dwa lata temu przez japoński rząd. Jest on kluczowy dla ostatecznej likwidacji elektrowni, zarządzanej przez koncern Tepco.

Przeciwko planom japońskiego rządu protestują japońscy rybacy.

Japonia zapewnia: Zrzut wody z Fukushimy do Pacyfiku jest bezpieczny

- Poprosiłem Tepco o szybkie przygotowanie się do zrzutu wody zgodnie z zatwierdzonym planem (...) i spodziewam się, ze zrzut rozpocznie się 24 sierpnia, jeśli pozwolą na to warunki pogodowe - oświadczył we wtorek rano premier Japonii, Fumio Kishida.

Czytaj więcej

Katastrofa w Fukushimie była bardzo kosztowna dla Japonii

Japonia zapewnia, że zrzut skażonej wody, która została uzdatniona, jest bezpieczny. W lipcu Japonia otrzymała zgodę na realizację swojego planu od Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, zdaniem której realizacja planu będzie miała "nieistotny" wpływ na środowisko i ludzi. 

Mimo to niektórzy sąsiedzi Japonii wyrażają sceptycyzm co do tego czy plan Japonii jest bezpieczny. Najostrzej krytykuje Tokio Pekin. Szef MSZ Chin, Wang Wenbin, mówił w lipcu, że Japonia postępuje samolubnie i arogancko nie konsultując zrzutu wody z Fukushimy ze społecznością międzynarodową.

Spuszczana do Pacyfiku woda z elektrowni w Fukushimie była używana do chłodzenia reaktorów

Chiny zakazały importu owoców morza z 10 japońskich prefektur, w tym z Fukushimy i Tokio. Owoce morza z innych prefektur mogą trafiać do Chin, ale muszą przechodzić testy dowodzące, że nie są radioaktywne.

Przeciwko planom Japonii protestują też aktywiści z Korei Południowej, chociaż władze w Seulu podkreślają, że ich własne analizy wskazują, iż zrzut wody z elektrowni w Fukushimie do oceanu spełnia międzynarodowe standardy bezpieczeństwa.

Spuszczona do Pacyfiku woda będzie zawierać radioaktywny tryt

Japonia utrzymuje, że woda, przed spuszczeniem do oceanu, zostanie przefiltrowana, by usunąć z niej większość pierwiastków radioaktywnych z wyjątkiem trytu, izotopu wodoru, który jest trudny do oddzielenia od wody. Uzdatniona woda zostanie następnie rozcieńczona, tak aby zmniejszyć jej nasycenie trytem, zanim zostanie wypuszczona do Pacyfiku.

Spuszczana do Pacyfiku woda z elektrowni w Fukushimie była używana do chłodzenia reaktorów po stopieniu się prętów paliwowych w następstwie katastrofalnych skutków tsunami, które nawiedziło wschodnie wybrzeże Japonii w 2011 roku. 

Plan został zatwierdzony dwa lata temu przez japoński rząd. Jest on kluczowy dla ostatecznej likwidacji elektrowni, zarządzanej przez koncern Tepco.

Przeciwko planom japońskiego rządu protestują japońscy rybacy.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Gruzini wyszli na ulice. Protesty przeciwko ustawie o „zagranicznych agentach”
Polityka
Premier Włoch wystartuje w wyborach do europarlamentu. Ale mandatu nie przyjmie
Polityka
Hiszpania wstrzymała oddech. Czy Pedro Sanchez zrezygnuje z polityki?
Polityka
Irak będzie surowo karać za stosunki homoseksualne. "Ochrona przed moralną deprawacją"
Polityka
Berliner Zeitung: PiS zrobi z Sikorskiego rosyjskiego agenta