Stanisław Karczewski o Konfederacji: Negowała szczepionki, gdy walczyliśmy ze śmiertelną chorobą

Jak patrzę na ich program dotyczący służby zdrowia, to nie - tak w rozmowie z Polsat News na pytanie o to czy wyobraża sobie koalicję PiS z Konfederacją senator Stanisław Karczewski z PiS.

Publikacja: 18.07.2023 08:05

Stanisław Karczewski o Konfederacji: Negowała szczepionki, gdy walczyliśmy ze śmiertelną chorobą

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

Stanisław Karczewski był pytany o sondaże dla PiS - ani drgną. W sondażu IBRiS dla Polsat News PiS uzyskał 33,2 proc., z kolei w najnowszym sondażu CBOS - 29 proc., tylko o jeden punkt procentowy więcej niż Koalicja Obywatelska.

Stanisław Karczewski: Od Polaków słyszymy gorzkie słowa o wymiarze sprawiedliwości

- Ale nie spadają, to też jest ważna informacja. Idziemy równym tempem, a przyspieszenie nastąpi na ostatnim okrążeniu, czy ostatniej prostej. Bardzo często wyborcy decydują w ostatnim okresie, najważniejszy okres kampanii wyborczej to końcówka kampanii. W tej chwili jesteśmy blisko ludzi, to najważniejsze, zresztą zawsze byliśmy blisko Polaków. Rozmawiamy z nimi w rozmowach bezpośrednich, Polacy mówią o swoich oczekiwaniach - odparł Karczewski.

A czy w takich rozmowach padają gorzkie słowa?

Czytaj więcej

Sondaż CBOS: Przewaga PiS nad KO stopniała do 0,9 pkt. proc.

- Są. O wymiarze sprawiedliwości - dlaczego tak długo trwają procesy. Dlaczego te procesy, które powinny się już odbyć się nie odbywają - odparł.

Czy wtedy Karczewski mówi, że jest to wina Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości i lidera Suwerennej Polski?

- Nie, ja mówię, że jest to niezwykle trudny obszar. Kiedyś rozmawiałem z przewodniczącym parlamentu Węgier. On powiedział, że wymiar sprawiedliwości jest najtrudniejszy do reformowania. Ja nie wierzyłem. Myślałem, że to jest bardzo proste - kilkoma ruchami przez kilka lat można wymiar sprawiedliwości uzdrowić, spowodować, że będzie normalny. Są rażąco niesprawiedliwe wyroki, długie procesy. To Polaków dotyka - mówił.

- Jako lekarza Polacy pytają mnie o przyszłość służby zdrowia - kontynuował dodając, że Polacy zauważają co udało się rządowi w tym zakresie zrobić. 

Senator PiS: Mamy wizję, chcemy rządzić

A może PiS, jak mówił Grzegorz Schetyna, jest w fazie schyłkowej i "nie ma przestrzeni do odzyskania poparcia" na poziomie ponad 40 proc.?

Czytaj więcej

PO chce walczyć z Konfederacją o elektorat wolnorynkowy. Proponuje „największą w historii” obniżkę podatków

- Zmienimy przeświadczenie niektórych. Chcemy dłużej rządzić. Tak wiele rzeczy zrobiliśmy dobrych, o których nie sposób nawet w długim wywodzie powiedzieć. Chcemy to kontynuować. Mamy pomysł na Polskę - odparł. - Mamy lidera, który nie pozwala na wiele, jest bardzo zdecydowany i bardzo stanowczy, i to też jest nasz wielki atut. Nasz lider ma swoją wizję, którą wypracowaliśmy wspólnie. PO sięga po produkty czekoladopodobne. My wprowadzamy 30 tys. kwotę wolną od podatku, wychodzi Donald Tusk i mówi 60 tys. zł. Jak mówimy kredyty 2 proc., wychodzi Tusk mówi 0 proc.- przekonywał Karczewski.

Konfederacja negowała szczepionki, bardzo sceptycznie odnosiła się do poczynań całego świata i Polski w pandemii. Musieliśmy bronić polskich obywateli przed niezwykle groźną, śmiertelną chorobą

Stanisław Karczewski, senator PiS

Dopytywany o sondaż CBOS senator stwierdził, że "to może być wakacyjny sondaż, tak się może wydarzyć". - Poczekajmy na inne sondaże - uciął temat.

Stanisław Karczewski o programie Konfederacji: Polaków nie byłoby stać na lekarza

Karczewski był też pytany o poparcie w sondażach dla Konfederacji.

- Warto jest rozmawiać o konkretach, chociażby o służbie zdrowia. Jaką ofertę ma Konfederacja na służbę zdrowia? Po pierwsze negowała szczepionki, bardzo sceptycznie odnosiła się do poczynań całego świata i Polski w pandemii. Musieliśmy bronić polskich obywateli przed niezwykle groźną, śmiertelną chorobą. Sam pracowałem w szpitalu: nigdy nie wypisałem tylu aktów zgonu, co w czasie pandemii. Polityk powinien być odpowiedzialny za to co mówi. Bon zdrowotny, który proponuje Konfederacja, spowodowałby, że Polacy nie mieliby gdzie się leczyć. Do kardiologa nie mogliby się zapisać, bo nie byłoby ich stać. To wielka nieodpowiedzialność. Polskie sprawy powinny prowadzić osobę, które mają wizję Polski - odpowiedział.

A czy Karczewski wyobraża sobie koalicję PiS z Konfederacją?

- Jak patrzę na ich program, dotyczący służby zdrowia, to dla mnie jest taki papierek lakmusowy, to nie - stwierdził.

Czy oznacza to jednak, że taką koalicję wyklucza. Karczewski nie chciał powiedzieć, że definitywnie taka koalicja jest niemożliwa. Dodał, że jest niemożliwa "z takim programem".

Stanisław Karczewski był pytany o sondaże dla PiS - ani drgną. W sondażu IBRiS dla Polsat News PiS uzyskał 33,2 proc., z kolei w najnowszym sondażu CBOS - 29 proc., tylko o jeden punkt procentowy więcej niż Koalicja Obywatelska.

Stanisław Karczewski: Od Polaków słyszymy gorzkie słowa o wymiarze sprawiedliwości

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Szef BBN mówił do pustej sali w Sejmie. "Posłowie tytanami pracy nie są"
Polityka
Europoseł PSL mówi: Rolnicy zagłosowali na Konfederację. Wśród winnych wskazuje Thun
Polityka
Po pół roku rządu Donalda Tuska: Katalog wyzwań, rekonstrukcja i wakaty
Polityka
Po wyborach do PE: Czego oczekują Polacy od europosłów w nowej kadencji?
Polityka
Fundusz Sprawiedliwości – wiemy nie tylko, ile wydawał, ale także ile dostawał
Polityka
Sondaż: Jak Polacy oceniają rząd Donalda Tuska po pół roku jego pracy?