Reklama
Rozwiń

Mark Brzezinski: Ameryka nie zapomni o rządach prawa

W tej chwili nie mamy planów rozwinięcia programu „Nuclear Sharing” poza kraje NATO, które w nim uczestniczą – mówi Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce.

Aktualizacja: 17.07.2023 06:04 Publikacja: 17.07.2023 03:00

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce

Foto: materiały prasowe

Na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku NATO uznało, że „Ukraina będzie członkiem sojuszu”. 15 lat później w Wilnie przywódcy paktu stwierdzili, że „przyszłość Ukrainy jest w NATO”. Na czym polega postęp?

Każda decyzja o członkostwie Ukrainy w NATO zapada w rozmowach między 31 sojusznikami a krajem ubiegającym się o członkostwo w sojuszu. Ameryka i jej sojusznicy kontynuują wspólną pracę z władzami ukraińskimi nad tym, w jaki sposób wyjść naprzeciw aspiracjom Ukrainy do przystąpienia do NATO i szerzej – wspólnoty transatlantyckiej. Szczyt w Wilnie bardzo wzmocnił więzi między Ukrainą i sojuszem. Prezydent Biden przy tej okazji powiedział jednak jasno, że zanim Ukraina przystąpi do NATO, będzie musiała przeprowadzić reformy, aby osiągnąć standardy, które obowiązują każdy kraj sojuszu. Zarówno on, jak i ja sam jesteśmy absolutnie przekonani, że Ukraina tego dokona. Teraz jednak koncentrujemy się na tym, jak wspierać Ukrainę, dostarczać jej broń potrzebną do stawienia czoła rosyjskiej agresji. Naród ukraiński, który wykazał na polu walki niezwykłą determinację w obronie wolności, zwycięży. Ale musimy nadal zapewniać Ukrainie warunki do obrony swojego terytorium przed Rosją. I będziemy to robić tak długo, jak to konieczne.

Pozostało jeszcze 86% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Polityka
Tajwan: Największe manewry wojskowe przeciw największej armii świata
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Polityka
Michał Szczerba: Konie trojańskie Putina chciały obalić Ursulę von der Leyen
Polityka
Po 40 latach wojny Turcja chce się pogodzić z Kurdami
Polityka
Żółta kartka dla Ursuli von der Leyen
Polityka
PE głosował nad wotum nieufności dla Komisji Europejskiej. Ursula von der Leyen się obroniła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama