Ryszard Petru krytykuje program gospodarczy Konfederacji. "Oszukają przedsiębiorców"

Są pewne takie liberalne hasła, ale potem ich wykonanie jest albo nierealne, albo pogmatwane - mówił w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem Ryszard Petru, były lider Nowoczesnej, kandydat na senatora, pytany o program gospodarczy Konfederacji.

Publikacja: 26.06.2023 09:24

Petru był pytany czy "program gospodarczy Konfederacji jest racjonalny", jak wskazywał były wicepremier i prezes NBP, Leszek Balcerowicz.

Ryszard Petru: Konfederacja w ogóle nie porusza tematu ulg podatkowych

- W sobotę Konfederacja miała konwencję programową i opublikowała swój program, więc można go sprawdzić. Wcześniej miałem przyjemność debaty z panem Sławomirem Mentzenem (liderem Konfederacji - red.). Uważam, że ten program jest w wielu punktach dziurawy, albo skupia się np. na jednych podatkach, a nie odnosi do drugich. Trudno nie zgodzić się z kierunkiem niektórych postulatów, ale diabeł tkwi w szczegółach, one muszą być realne, policzone - odparł Petru.

Czytaj więcej

Sondaż: Bez jednej listy nie ma większości dla czterech partii opozycji

- Np. taki problem z podatkami w Polsce jest, że głównym problemem są ulgi i różne interpretacje tych ulg - kontynuował dodając, że "w zależności od urzędnika możemy mieć inną interpretację ulgi VAT-owskiej". - Konfederacja w ogóle tego tematu nie porusza - zauważył.

- Konfederacja krytykuje ZUS mówiąc, że jest to piramida finansowa, ale mówi, że musimy to zaakceptować i nie proponuje żadnego rozwiązania co z tą piramidą zrobić. A najlepszym rozwiązaniem są prywatne fundusze emerytalne, które równolegle z ZUS dają nam możliwości oszczędzania na emeryturę - mówił były lider Nowoczesnej.

Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców? Ryszard Petru: A dlaczego tylko dla nich?

Petru odniósł się też do propozycji dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców. - No dobra, to znaczy, że możemy nie płacić jako przedsiębiorcy. A dlaczego tylko dla przedsiębiorców? I co dalej w przyszłości: przedsiębiorcy, którzy nie płaciliby ZUS-u, nie mieliby w ogóle emerytury. Czy państwo miałoby za nich płacić, czy nie? To niesprawiedliwe, by tylko jedna grupa społeczna miała możliwość niepłacenia składek, które są pewną formą podatku, a inne grupy by się na to zrzucały - przekonywał.

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: Na prawo od Jarosława Kaczyńskiego są coraz silniejsi Sławomir Mentzen i Krzysztof Bosak

- Są pewne takie liberalne hasła, ale potem ich wykonanie jest albo nierealne, albo pogmatwane, albo nie adresują fundamentalnych tematów: edukacja, ochrona zdrowia czy chociażby ZUS. Łatwo jest mówić w formie hasłowej, ale potem trzeba mieć świadomość tego, że przychodzi czas realizacji i potem nie jest to takie łatwe do wprowadzenia, czy wręcz nie jest realistyczne - podsumował.

A co z zapowiedziami obrony gotówki przez Konfederację?

Nie jestem zwolennikiem eliminowania gotówki za pomocą ustaw

Ryszard Petru, były lider Nowoczesnej

- Nikt nie chce walczyć z gotówką. Ona w sposób naturalny będzie wychodziła z użycia, przez to, że staje się mniej wygodna, kosztowna. Ale to będzie proces. Są kraje, takie jak Szwecja, gdzie ta gotówka jest coraz mniej używana. W Polsce w kierunku tym idziemy, jesteśmy krajem bardzo innowacyjnym jeśli chodzi o formy płatności bezgotówkowe. BLIK jest nasz, w każdym sklepie praktycznie możemy już płacić telefonem. To jest ewenement europejski - odparł. 

- Nie jestem zwolennikiem eliminowania gotówki za pomocą ustaw - zaznaczył.

Ryszard Petru: Konfederacja nie powinna być alternatywą dla wyborców liberalnych

A czy Konfederacja może być alternatywą dla wyborców liberalnych?

- Nie powinna być, dlatego, że przedsiębiorcy, którzy na nią zagłosują, zostaną oszukani. Te propozycje są albo nie do zrealizowania, albo są niekonstytucyjne, albo nie adresują głównych bolączek polskiego systemu gospodarczego - odparł.

- Ostrzegam przedsiębiorców: zostaniecie oszukani, bo to jest program niespójny, niewiarygodny - dodał.

Polityka
Senator: Uzasadnione spotkanie Dudy z Trumpem. Trump faworytem wyborów w USA
Polityka
Europejska tarcza rakietowa. MON odpowiada Błaszczakowi. "Zaskakuje poziom niewiedzy"
Polityka
Błaszczak: Tarcza przeciwrakietowa to tarcza finansowa dla Niemiec
Polityka
Wybory we Wrocławiu. Kto wygra w II turze? Sprzeczne wyniki dwóch sondaży
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Polityka
Wybory do PE: Polska 2050 i PSL idą razem. "Jest trzecia droga do Europy"