Reklama
Rozwiń

Duda składa projekt ustawy o współpracy najwyższych organów państwa

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w orędziu złożenie w Sejmie projektu ustawy, która w kontekście zbliżającego się przewodniczenia Polski w UE ustali zasady współpracy głowy państwa, rządu i parlamentu.

Publikacja: 06.06.2023 20:00

Duda składa projekt ustawy o współpracy najwyższych organów państwa

Foto: PAP, Albert Zawada

amk

Duda podkreślił, że jego celem jest udowodnienie, że w najważniejszych dla Polski sprawach cała klasa polityczna może ze sobą współpracować.

Prezydent wygłosił orędzie niemal dokładnie w 20 rocznice referendum dotyczącego wstąpienia Polski do UE. Jak powiedział, jego wynikiem Polacy potwierdzili polską przynależność do świata Zachodu.

Duda stwierdził, że z perspektywy czasu widać, jak dobrą decyzja było przystąpienie do UE, które przyniosło Polsce wzrost gospodarczy, otworzyło jej granice i wzmocniło bezpieczeństwo.

- Przez te lata pokazaliśmy, że znakomicie radzimy sobie w Unii Europejskiej, że dobrze wykorzystaliśmy ten czas, że osiągnęliśmy sukces - mówił Duda.

Reklama
Reklama

Prezydent zaznaczył, że na ten sukces pracowało wiele środowisk i przez lata, które minęły od przystąpienia do UE, był on zasługą współpracy rządów o różnych barwach politycznych.

Ponieważ, podkreślił Duda, polska prezydencja w UE, którą obejmiemy w połowie 2025 roku, przypadnie na trudny czas konsekwencji rosyjskiej inwazji, najważniejszymi jej celami będzie wzmocnienie relacji między UE i Stanami Zjednoczonymi, rozszerzenie współpracy o Bałkany Zachodnie, Ukrainę i Mołdawię oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Europy.

- A że są to zadania ambitne, do ich realizacji potrzebna jest bliska współpraca między prezydentem, rządem oraz parlamentem, jutro złoże projekt ustawy, która określi ramy tej współpracy - zapowiedział prezydent, apelując o "niezwłoczne" przyjęcie ustawy.

Dzisiejsze orędzie Andrzeja Dudy jest trzecim tego typu wystąpieniem w ciągu ostatnich ośmiu dni.

Poprzednie były poświęcone ustawie "lex Tusk", którą prezydent  podpisał, następczo kierując ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Reklama
Reklama

Podpis pod kontrowersyjną ustawą, przeciwko której protestowały środowiska prawnicze, biznesowe, samorządowe i cała opozycja, skrytykowały ją USA i UE, prezydent uzasadniał podkreślając konieczność wyjaśnienia rosyjskich wpływów w Polsce dzięki pracom transparentnie działającej komisji oraz prawo opinii publicznej do poznania prawdy.

Czytaj więcej

Oświadczenie Andrzeja Dudy. Prezydent proponuje nowelizację "lex Tusk"

Kilka dni później Andrzej Duda ogłosił, że składa nowelizację do podpisanej przez siebie ustawy, formułując zmiany, "które w tej ustawie regulują dodatkowo, albo zmieniają te postanowienia, które wzbudzają największe kontrowersje".

Polityka
Sikorski: Cenckiewicz zrobił karierę na opluwaniu lepszych od siebie
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Polityka
Sondaż: Sikorski byłby lepszym premierem niż Tusk? Wiemy, co uważają Polacy
Polityka
Mateusz Morawiecki: Wybory wygra ta partia, która przedstawi konsekwentną wizję rozwoju Polski
Polityka
Kulisy upadku na Polskę rakiety Falcon 9. Dlaczego reakcja służb była spóźniona?
Polityka
Michał Szułdrzyński: Polityka nam brunatnieje. Gdzie podziała się uśmiechnięta i liberalna Polska?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama