Andrzej Przyłębski, mąż Julii Przyłębskiej, prezesem instytutu powołanego przez premiera Morawieckiego

Prezesem powołanego przez premiera Mateusza Morawieckiego Instytutu De Republica, który ma zajmować się popularyzacją "rodzimej myśli badawczej z zakresu nauk humanistycznych i społecznych" jest Andrzej Przyłębski, prywatnie mąż prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej.

Publikacja: 30.03.2023 16:10

Dyrektor Instytutu De Republica prof. Andrzej Przyłębski

Dyrektor Instytutu De Republica prof. Andrzej Przyłębski

Foto: PAP/Mateusz Marek

Instytut De Republica został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego 16 lutego. Instytucja podlega bezpośrednio szefowi rządu.

Instytut podaje, że do jego głównych zadań należy "wspieranie, promocja i popularyzacja rodzimej myśli badawczej z zakresu nauk humanistycznych i społecznych, w tym podejmowanie różnego typu przedsięwzięć, odwołujących się do idei państwowości i działań na jej rzecz".

Czytaj więcej

Bosak o ukraińskim zbożu: To jedna z największych afer gospodarczych rządu PiS

Dyrektorem instytutu został prof. zw. dr hab. Andrzej Przyłębski, były ambasador RP w Niemczech, prywatnie mąż Julii Przyłębskiej, prezes TK. O nowej roli Andrzeja Przyłębskiego z politykami rozmawiała TVN24. Posłanka Kamila Gasiuk-Pihowicz (Koalicja Obywatelska) zaznaczyła, że Przyłębski jest szefem fundacji finansowanej ze środków rządowych. To "ewidentny przykład politycznego, finansowego wpływu na Trybunał" - oceniła.

Z kolei poseł PiS Kazimierz Smoliński stwierdził, że nie ma żadnych "przeciwwskazań prawnych", by Przyłębski kierował pracami instytutu. Roczny budżet instytucji to 19 milionów złotych.

TVN24 zaznacza, że w radzie naukowej Instytutu De Republica zasiada "kilku współpracowników premiera", matka posłanki PiS oraz były kandydat PiS na posła. "Za udział w pracach Rady też przyznawane jest wynagrodzenie" - czytamy.

- Ten Instytut stanowi zaplecze kadrowe dla środowiska PiS, bo w rządzie nie da się wszystkich zatrudnić - skomentowała w rozmowie ze stacją Anna Maria Żukowska (Lewica).

Czym zajmuje się Instytut De Republica? "Chcemy stać się nowoczesnym zapleczem eksperckim, promocyjnym i wydawniczym dla niedocenianych w kraju i poza jego granicami dziedzin nauki, tak ważnych dla właściwego rozumienia historii i zjawisk społecznych" - deklaruje podmiot. "W tym celu, od początku naszej działalności, organizujemy konferencje naukowe o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym, konkursy kierowane do młodzieży oraz dorosłych, których głównym zadaniem jest przypominanie o tematach ważnych z punktu widzenia polskiego dziedzictwa historycznego, kulturowego i naukowego" - czytamy na stronach internetowych instytucji.

Andrzej Przyłębski jest profesorem nauk humanistycznych. W latach 1993-1996 pełnił funkcję wicedyrektora Instytutu Filozofii UAM, w latach 1996-2001 był radcą ambasady RP w RFN ds. nauki i kultury. Od 2016 do 2022 r. Przyłębski był ambasadorem RP w Niemczech. Jest stypendystą bońskiej Fundacji Humboldta i wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku.

Polityka
Bogdan Zdrojewski: Ten marsz był formą sprzeciwu
Polityka
Algorytm Facebooka pokazał marsz 4 czerwca wszystkim
Polityka
Rzecznik rządu o braku relacji z marszu 4 czerwca w TVP: Nie ma obowiązku
Polityka
Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego dla byłego ambasadora Ukrainy w Polsce
Polityka
Dlaczego w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa dochodzi do dymisji? To obciąża rząd
Polityka
Budka: Potrzebny silny lider, który nie da się zastraszyć. Takiego ma PO