Karol III pierwszym brytyjskim królem, który przemówił w parlamencie Niemiec

Król Karol III mówił o polityce, historii i "odnawianiu przyjaźni" podczas przemówienia w niemieckim parlamencie. Karol III został pierwszym brytyjskim monarchą, który wystąpił na forum Bundestagu.

Publikacja: 30.03.2023 14:15

Karol III przemówił w niemieckim parlamencie

Karol III przemówił w niemieckim parlamencie

Foto: AFP

Dominującym przesłaniem przemówienia, które częściowo zostało wygłoszone w języku niemieckim, było odnawianie "specjalnej więzi przyjaźni" między Niemcami a Wielką Brytanią, która - jak mówił - wiele znaczyła dla jego matki, królowej Elżbiety II. 

- Trudno mi wyrazić dumę, jaką odczuwam z powodu siły partnerstwa między naszymi krajami - powiedział Karol III w Bundestagu.

Czytaj więcej

Karol III nie pojedzie do Francji. Macron: Zdecydował zdrowy rozsądek

- To wielki zaszczyt być w Berlinie. To wiele znaczy dla mnie i mojej żony, że zostaliśmy zaproszeni do Niemiec - mówił brytyjski monarcha.

Karol III nawiązał do II wojny światowej. - 75 lat po II wojnie światowej było dla mnie bardzo ważne, że mogłem stać obok Niemców oddając cześć wszystkim ofiarom wojny i tyranii - mówił nawiązując do obchodów 75. rocznicy zakończenia wojny.

Karol III mówił też o wojnie na Ukrainie, w czasie której "niezliczone życia są niszczone, wolność i ludzka godność są deptane w najbardziej brutalny sposób, a bezpieczeństwo Europy jest zagrożone".

Jako dwóch największych europejskich darczyńców Ukrainy, odpowiedzieliśmy zdecydowanie (na wojnę na Ukrainie)

Król Karol III

Następnie dodał, że świat nie jest obojętny wobec wojny.

- Niemcy i Wielka Brytania wykazały się żywym przywództwem - mówił. - Jako dwóch największych europejskich darczyńców Ukrainy, odpowiedzieliśmy zdecydowanie. Podjęliśmy decyzję, które mogły wcześniej wydawać się niewyobrażalne - podkreślił.

Kończąc swoje przemówienie Karol III stwierdził, że "w długiej historii obu krajów jest jeszcze wiele niezapisanych rozdziałów". - Wypełnijmy je niestrudzonym dążeniem do lepszego jutra - zaapelował. Dużą część przemówienia w Bundestagu Karol III wygłosił po niemiecku.

Polityka
Ambasador Brzeziński: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest „strategiczną porażką”
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Rosyjska Duma uchwali zakaz zmiany płci? "Unikanie mobilizacji"
Polityka
Le Pen: Ukraina należy do sfery wpływów Rosji
Polityka
Blinken: Rosja mówiła o drugiej armii świata. Teraz to druga armia na Ukrainie
Polityka
Nawalny poprosił służbę więzienną o kangura. Wniosków było więcej
Polityka
Orban wzywa Ukraińców do rozmów z Rosją. Kijów odpowiada premierowi Węgier