Minister rozwoju o rekordowej inflacji: Teraz może być tylko lepiej

Jak podał w środę GUS, wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), główna miara inflacji w Polsce, wzrósł w lutym o 18,4 proc. - Jesteśmy u szczytu. Teraz może być tylko lepiej - ocenił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Publikacja: 15.03.2023 22:14

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda

Foto: PAP/Marian Zubrzycki

Inflacja w lutym sięgnęła 18,4 proc. rok do roku po 17,2 proc. w styczniu (a tę wartość GUS zrewidował do 16,6 proc.). To wynik poniżej oczekiwań większości ekonomistów. Od marca inflacja ruszy w dół, ale wszystko wskazuje na to, że będzie opadała wolniej niż się dotąd wydawało.

Ostatni raz inflacja była tak wysoka w grudniu 1996 roku.

Czytaj więcej

Krzysztof Adam Kowalczyk: Każdy ma swój rekord inflacji

O ocenę obecnej sytuacji gospodarczej poproszono w Polsat News Waldemara Budę, ministra rozwoju i technologii. - Wiemy, że luty, marzec to jest ostatnia górka inflacyjna, będzie ona spadała. Mamy informację też z Rady Polityki Pieniężnej. Możemy zamknąć rok na poziomie jednocyfrowej inflacji, więc jesteśmy już u szczytu, teraz może być tylko lepiej - powiedział.

Buda odniósł się również do nagrania, które w mediach społecznościowych opublikował Donald Tusk.

– Trzeba mu (Donaldowi Tuskowi - red.) powiedzieć, bo chyba się nie zorientował przez przeszło rok, że mamy wojnę i surowce zdrożały kilkukrotnie, cena energii zdrożała kilkukrotnie. Zdywersyfikowaliśmy dostawy ropy i gazu z całego świata, związane są z tym absolutnie koszty. W Stanach Zjednoczonych również największa od 30 lat. W Niemczech również najwyższa od 30. W Estonii w historii istnienia tego państwa najwyższa - mówił Buda.

– Żerowanie i chodzenie z reklamówką Biedronki i nagrywanie się to jest naprawdę komedia. To jest niegodne polityka tej rangi, jakim jest Donald Tusk. To naprawdę niepoważne - dodał.

Polityka
Sondaż: Kto premierem po wyborach? Polacy wolą Tuska od Morawieckiego
Polityka
Zandberg: Proponowałbym, żeby Morawiecki nie chomikował pieniędzy na ostatnie tygodnie kampanii
Polityka
Nie żyje senatorka PO Barbara Borys-Damięcka
Polityka
Sprawa "lex Tusk". Poseł PiS chce, żeby Polska wystąpiła o likwidację Komisji Europejskiej
Polityka
Piątek: Komisja weryfikacyjna ma na celu ukrycie powiązań PiS-u z Rosją