Ile kosztuje utrzymanie Instytutu Strat Wojennych

Coraz większe środki budżetowe przeznaczane są na utrzymanie Instytutu Strat Wojennych.

Publikacja: 13.03.2023 12:21

Arkadiusz Mularczyk

Arkadiusz Mularczyk

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

2 grudnia 2021 r. powołany został Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego. Jego zadaniem ma być m.in. inicjowanie oraz prowadzenie badań naukowych zmierzających do kompleksowego ustalenia i opisania skutków II wojny światowej dla Rzeczypospolitej Polskiej, a także dla Europy Środkowo-Wschodniej, „jak również inicjowanie współpracy międzynarodowej w zakresie prowadzenia badań nad skutkami II wojny światowej i inicjowanie wydarzeń naukowych pozwalających angażować środowiska naukowe skupione wokół badań nad skutkami II wojny światowej w kraju i za granicą”.

W lipcu 2022 r. ukonstytuowała się Rada Instytutu. Jej przewodniczącym został poseł Arkadiusz Mularczyk. - Niestety próżno na stronach internetowych szukać szczegółowych informacji na temat działalności instytutu – mówi posłanka Hanna Gill – Piątek. Dlatego wysłała interpelację poselską do premiera m.in. z pytaniami o to ile osób zatrudnia obecnie instytut, jaka jest wysokość wynagrodzenia wypłacanego członkom Rady, a także jakie środki zostały wydane w 2022 r., a także w jakiej wysokości budżet jest w 2023 r.  

Czytaj więcej

Mularczyk o odszkodowaniach za II WŚ: System Niemiec nie widzi ofiar z Polski

Z odpowiedzi na interpelację wynika, że Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego zatrudnia obecnie 22 pracowników. W skład Rady wchodzą: dr hab. Paweł Baranowski, Michał Góras, prof. Mirosław Kłusek, Józef Menes, Arkadiusz Mularczyk - Przewodniczący Rady - wskazany przez Marszałek Sejmu RP, dr Paweł Pońsko, dr hab. inż. Mieczysław Prystupa, prof. Andrzej Przyłębski, dr hab. Jacek Reginia-Zacharski - wskazany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, dr Przemysław Sobolewski, prof. Jan Jacek Sztaudynger, Małgorzata Zając - wskazana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dr Marcin Zarzecki oraz prof. Jan Żaryn - wskazany przez Prezydenta RP.

Wysokość diety członka Rady Instytutu wynosi 5 tys. zł brutto. Dieta przysługuje za każdy miesiąc kalendarzowy, w którym odbyło się przynajmniej jedno posiedzenie Rady. Z odpowiedzi na interpelację wynika, że od lipca 2022 do  stycznia 2023, członkowie Rady otrzymali w sumie 360 833,33 zł brutto diet. Na jednego członka Rady przypadło zatem średnio po ponad 25 tys. zł brutto. W 2022 roku na cele statutowe Instytutu zostało przeznaczonych 5 280 955,81 zł, a na pensje dla pracowników - 1 310 499,27 zł.

„W kwestii wysokości budżetu przeznaczonego na prowadzenie działań statutowych w 2023 roku informuję, że dyrektor Instytutu dysponuje środkami w wysokości 17 500 000 zł. Natomiast, jeśli chodzi o wynagrodzenia dla pracowników w 2023 roku, to zostały one oszacowane na kwotę 4 025 000 zł. Z kolei kwota na wynagrodzenia dla Rady Instytutu to 840 000 zł” – poinformował Jarosław Wenderlich z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Z kolejnej odpowiedzi na interpelację poselską posłanki Hanny Gill-Piątek wynika, że na zlecenie tego Instytutu zostało wydrukowanych 120 kompletów (360 tomów) raport o stratach wojennych w języku angielskim oraz 1000 sztuk raportu w wersji skróconej w języku angielskim. W sumie koszt tego wydruku wyniósł 60 695 zł.

Polityka
Najnowszy sondaż: KO dogania PiS, o większości zdecyduje Konfederacja
Polityka
Posłanka odchodzi z Nowej Lewicy. "Niezwykle trudna dla mnie decyzja"
Polityka
Na Facebooku znów pojawi się profil Konfederacji
Polityka
Polski rząd reaguje na decyzję KE ws. lex Tusk. "W Polsce były rosyjskie wpływy"
Polityka
Donald Tusk zapowiada manifestacje w kolejnych miastach