Chiny przeznaczą w tym roku 224 mld dolarów na armię. Wzrost wydatków szybszy cel wzrostu PKB

Chiny zwiększą w tym roku wydatki na obronę o 7,2 proc., czyli nieco więcej niż w zeszłym roku i szybciej niż przewiduje rządowa prognoza wzrostu gospodarczego. Premier Li Keqiang wezwał siły zbrojne do zwiększenia gotowości bojowej.

Publikacja: 05.03.2023 09:49

Chiny przeznaczą w tym roku 224 mld dolarów na armię. Wzrost wydatków szybszy cel wzrostu PKB

Foto: AFP

W opublikowanym w niedzielę budżecie narodowym na wydatki wojskowe przeznaczono 1,55 bln juanów (224 mld dolarów).

Budżet obronny będzie uważnie obserwowany przez sąsiadów Chin i Stany Zjednoczone, które są zaniepokojone strategicznymi planami Pekinu i rozwojem jego armii, zwłaszcza w kontekście możliwej inwazji na Tajwan.

W swoim raporcie na roczną sesję parlamentu, premier Li Kegiang stwierdził, że operacje wojskowe, budowanie zdolności i gotowość bojowa powinny być "dobrze skoordynowane w wypełnianiu głównych zadań".

- Nasze siły zbrojne, koncentrując się na celach związanych ze stuleciem Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w 2027 roku, powinny pracować nad przeprowadzeniem operacji wojskowych, zwiększeniem gotowości bojowej i zwiększeniem zdolności wojskowych - powiedział w przemówieniu o stanie państwa do ustawodawcy.

Czytaj więcej

Scholz do Chin: Nie dostarczajcie broni Rosji, wywrzyjcie na nią presję

Tegoroczna podwyżka wydatków na obronę oznacza ósmy z rzędu jednocyfrowy wzrost. Podobnie jak w poprzednich latach, nie podano podziału wydatków, a jedynie ogólną kwotę i tempo wzrostu.

Wzrost wydatków przekracza docelowy wzrost gospodarczy o około 5 proc., który jest nieco niższy od ubiegłorocznego, ponieważ druga co do wielkości gospodarka świata boryka się z problemami wewnętrznymi.

Pekin twierdzi, że jego wydatki na wojsko w celach obronnych są stosunkowo niskim procentem PKB i że krytycy chcą je demonizować jako zagrożenie dla pokoju na świecie.

- Siły zbrojne powinny zintensyfikować szkolenia wojskowe i gotowość na całej linii, opracować nowe wojskowe wytyczne strategiczne, poświęcić większą energię na szkolenie w warunkach bojowych i podjąć dobrze skoordynowane wysiłki w celu wzmocnienia pracy wojskowej we wszystkich kierunkach i sferach - powiedział premier Li.

Czytaj więcej

USA gotowe sprzedać Tajwanowi broń wartą 619 mln dol.

Zgłoszony przez Chiny budżet obronny w 2023 roku wynosi około jednej czwartej proponowanych wydatków USA, choć wielu dyplomatów i ekspertów zagranicznych uważa, że Pekin zaniża rzeczywistą liczbę.

Budżet obronny USA na rok 2023 zezwala na wydatki wojskowe w wysokości 858 miliardów dolarów i obejmuje fundusze na zakup broni, statków i samolotów oraz wsparcie dla Tajwanu i Ukrainy, która walczy z Rosją.

Chiny od dawna twierdzą, że muszą zniwelować różnice w stosunku do Stanów Zjednoczonych. Dla przykładu Chiny mają trzy lotniskowce, podczas gdy Stany Zjednoczone mają ich 11 w aktywnej służbie.

Wybory w Turcji
Erdogan wygrał wybory w Turcji. "Turcja jest dziś jedynym zwycięzcą"
Polityka
USA unikną niewypłacalności: Jest porozumienie ws. limitu długu
Polityka
Stany Zjednoczone unikną zapaści. Joe Biden poszedł na kompromis z republikanami
Polityka
Wybory w Turcji. Putin i Zełenski gratulują Erdoganowi
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Erdogan czy Kilicdaroglu - kto wygrał wybory w Turcji? Koniec głosowania w drugiej turze
Polityka
Erdogan pewien zwycięstwa