Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rosyjski ambasador w Niemczech mówi, że Niemcy chcą skonfiskować zamrożone rosyjskie aktywa i przekazać je Ukrainie.
Rosyjskie MSZ ostrzegło również, że działania Waszyngtonu wobec Rosji stwarzają "realne ryzyko" bezpośredniego starcia militarnego między dwoma potęgami nuklearnym - podała agencja prasowa RIA.
"Żądania Stanów Zjednoczonych dotyczące wznowienia inspekcji w rosyjskich obiektach są w oczywisty sposób cyniczne" - zacytowała agencja MSZ w oświadczeniu, w którym oskarżono również Waszyngton o dążenie do zadania Rosji "strategicznej porażki" na Ukrainie.
New START ogranicza liczbę strategicznych głowic jądrowych, które mogą rozmieścić Stany Zjednoczone i Rosja, oraz rozmieszczenie lądowych i podwodnych rakiet i bombowców do ich przenoszenia.
Czytaj więcej
Moskwa przestała przestrzegać umowy o redukcji strategicznych pocisków jądrowych New Start – alarmuje Departament Stanu. A to było ostatnie porozumienie między oboma krajami nakładające limity arsenału atomowego.
Układ wszedł w życie w 2011 roku i został przedłużony w 2021 roku o kolejne pięć lat. Rozmowy między Moskwą a Waszyngtonem na temat wznowienia inspekcji w ramach traktatu były zaplanowane na listopad ubiegłego roku, ale w ostatniej chwili zostały odwołane.
Rosja poinformowała w zeszłym tygodniu, że chce zachować ostatni traktat nuklearny ze Stanami Zjednoczonymi, pomimo tego, co nazwała destrukcyjnym podejściem USA do kontroli zbrojeń.
"Strona rosyjska ponownie potwierdza swoje niezmienne przywiązanie do traktatu New START jako ważnego instrumentu utrzymania międzynarodowego bezpieczeństwa i stabilności" -przekazali Rosjanie.
Rosja i Stany Zjednoczone posiadają razem około 90 proc. głowic jądrowych na świecie.