Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
W obliczu narastających napięć między Ankarą a Sztokholmem, zaostrzonych w wyniku incydentu przed turecką ambasadą w stolicy Szwecji, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogam oświadczył, że ubiegające się o przystąpienie do NATO Szwecja i Finlandia mogą otrzymać różne odpowiedzi na swoje wnioski.
Wszystkie kraje członkowskie sojuszu oprócz Turcji pozytywnie zaopiniowały wnioski obydwu państw skandynawskich. Z odpowiedzią zwleka Turcja, ze względu na ich związki z Partią Pracy Kurdystanu, której działacze znaleźli schronienie zwłaszcza w Szwecji.
Czytaj więcej
W Szwecji doszło w sobotę do antytureckiego protestu, w czasie którego w pobliżu ambasady Szwecji spalono Koran. "Potępiamy najmocniej jak to możliwe ten podły atak na naszą świętą księgę" - oświadczyło MSZ Turcji.
- Możemy dostarczyć Finlandii inną odpowiedź, zaś Szwecja może być zszokowana tą, którą otrzyma - stwierdził Erdogan.
Turcja zawiesiła rozmowy NATO ze Szwecją i Finlandią w zeszłym tygodniu po proteście w Sztokholmie, podczas którego skrajnie prawicowy polityk spalił kopię Koranu.
Czytaj więcej
Główny szwedzki negocjator w sprawie przystąpienia do NATO przyznał, że jego kraj ma większy udział w finansowaniu Partii Pracujących Kurdystanu niż Finlandia.
Szwedzki premier Ulf Kristersson stwierdził, że jego kraj chce wznowienia dialogu NATO z Turcją, ale turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział w czwartek, że wznowienie rozmów nie ma sensu.
Cavusoglu powiedział również, że „nie ma oferty oceny członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO oddzielnie”.