Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 335

"Apeluję także do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami Leopard 2. To nasza wspólna sprawa, bo chodzi o bezpieczeństwo całej Europy!" - dodał wicepremier.

Reuters podał niedługo później, że prośba w sprawie czołgów Leopard 2 dotarła do strony niemieckiej.

- Mam nadzieję, że odpowiedź ze strony Niemców przyjdzie tym razem szybko - mówił na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Polska zadeklarowała gotowość do przekazania Ukrainie ok. 14 czołgów Leopard 2 (kompanii czołgów) - deklarację taką złożył w czasie wizyty we Lwowie prezydent Andrzej Duda.

Duda podkreślił, że Polska jest gotowa przekazać czołgi w ramach koalicji międzynarodowej.

Jak dotąd Niemcy, producent czołgów Leopard 2, nie wyrazili zgody na reeksport tego uzbrojenia na Ukrainę.

Premier Mateusz Morawiecki zadeklarował jednak 23 stycznia, że Polska może przekazać leopardy Ukrainie, nawet bez zgody Niemiec. Z kolei szefowa MSZ Niemiec, Annalena Baerbock stwierdziła, że Niemcy "nie staną na przeszkodzie" ws. przekazania przez Polskę czołgów Leopard 2 na Ukrainę. 

Czytaj więcej

Ukraina: Dymisja wiceministra obrony. Odpowiadał za zaopatrzenie armii

Z kolei minister obrony Niemiec, Boris Pistorius, na konferencji z Jensem Stoltenbergiem mówił, że zachęca kraje, chcące wesprzeć Ukrainę do szkoleń z obsługi czołgów Leopard 2.  

Polska posiada ok. 250 czołgów Leopard - w wersjach 2A4 i 2A5.

Wiosną Polska przekazała już Ukrainie ponad 200 czołgów T-72.

Deklarację o przekazaniu Ukrainie 14 czołgów Challenger II, swoich czołgów podstawowych, złożyła wcześniej Wielka Brytania. Przekazanie Ukrainie czołgów Leclerc rozważa Francja.