Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 335

Dzień wcześniej do dymisji podał się zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko. Zełenski we wtorek przyjął jego dymisję.

Szapowałow był w resorcie obrony odpowiedzialny za zaopatrywanie jednostek wojskowych w żywność i sprzęt.

Wiceminister oświadczył, że podaje się do dymisji w związku z "medialnymi oskarżeniami" o korupcję, które - w zgodnej opinii jego i resortu obrony - są bezpodstawne.

Czytaj więcej

Jedni walczą za Ukrainę, inni kradną. „Korupcja w czasach wojny często nawet rozkwita”

Oświadczenie na stronie Ministerstwa Obrony głosi, że dymisja złożona przez Szapowałowa ma "pomóc w zachowaniu zaufania do resortu obrony".

Media zarzucały resortowi obrony, że ten płacił za dużo dostawcom żywności dla armii. Firma zaopatrująca armię w żywność twierdziła z kolei, że "popełniła błąd techniczny" i zapewniła, że nie otrzymała żadnych nienależnych jej pieniędzy.

Wołodymyr Zełenski, rozpoczął polowanie na skorumpowanych polityków i urzędników

O tym, że prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, rozpoczął polowanie na skorumpowanych polityków i urzędników, piszemy w "Rzeczpospolitej".

W sobotę funkcjonariusze Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy (NABU) zatrzymali Wasyla Łozyńskiego, wiceministra rozwoju wspólnot, terytoriów i infrastruktury.

We wtorek pojawiła się też informacja, ze zastępca prokuratora generalnego Ukrainy, Ołeksij Symonenko, został odwołany ze stanowiska. W oświadczeniu opublikowanym przez prokuraturę generalną nie podano przyczyny odwołania Symonenki ze stanowiska podkreślono jedynie, że prokurator odszedł "zgodnie z własnym życzeniem".