Obywatele RP piszą do Donalda Tuska. Są gotowi iść z KO do wyborów

Obywatele RP w liście do Donalda Tuska, Koalicji Obywatelskiej i jej polityków deklarują, że "są gotowi iść razem do wyborów" z KO jako "jedyni spoza Koalicji Obywatelskiej".

Publikacja: 12.12.2022 15:58

Paweł Kasprzak

Paweł Kasprzak

Foto: tv.rp.pl

"Platforma Obywatelska zaprasza publicznie do rozmów o wspólnej liście opozycji i zaznacza, że czekać dłużej nie zamierza. Zgłaszamy się do tych rozmów jako ci, którzy w najbliższych wyborach zamierzali i nadal zamierzają startować. Wspólna lista jest również naszym celem" - czytamy w oświadczeniu skierowanym przez Obywateli RP do Donalda Tuska.

Obywatele RP to nieformalny ruch, którego uczestnikiem zostaje się poprzez podpisanie „Deklaracji obywatelskiej”. W dokumencie tym jest mowa m,in. o tym, że  „każdy ma prawo odmówić posłuszeństwa tyranii, państwu naruszającemu jego godność, gwałcącemu istotne dlań prawa i wartości, państwu bezprawia wreszcie". Liderem ruchu jest Paweł Kasprzak.

"Wiemy, że jesteśmy niezupełnie oczekiwanym partnerem. Przy całej oczywistej nierównorzędności między nami, jesteśmy jedynymi spoza Koalicji Obywatelskiej, którzy są gotowi iść razem" - piszą Obywatele RP do Tuska.

Każdy, kto wystartuje osobno, w tym każda z partii, stanie się w tych wyborach przeciwnikiem

Fragment oświadczenia Obywateli RP

Jak czytamy w dalszej części oświadczenia Obywatele RP "na wybory patrzyli zawsze ze specyficznej perspektywy ruchu obywatelskiego". "Nie wolno nam było kibicować żadnemu z uczestników wyborczej gry, skoro naszym zadaniem jest dbałość o jej uczciwe reguły oraz o to, żeby ona służyła obywatelom. Tym bardziej nie wolno nam było kandydować. Decyzję w tej ostatniej sprawie podjęliśmy między innymi dlatego, że właśnie tu – po wielu próbach – dostrzegliśmy szansę skutecznego nacisku na taką integrację politycznej opozycji, która jest strategicznie konieczna i która niesie ze sobą istotną treść niesprzeczną z wartościami demokratów" - czytamy w piśmie. 

Obywatele RP wskazują dwa warunki ewentualnego porozumienia ws. wspólnej listy z KO. "Oferta musi być uczciwa dla wszystkich partnerów porozumienia. Oferta Koalicji Obywatelskiej składana jest dziś z pozycji najsilniejszego i dominującego. Dla mniejszych partii porozumienie na takich warunkach oznacza polityczne samobójstwo" - czytamy. Drugi warunek mówi o tym, że "wspólna lista musi być projektem tak mocnym, by każdy, kto zdecyduje się wyłamać, ponosił oczywiste i wielkie ryzyko znalezienia się pod wyborczym progiem".

Czytaj więcej

Lider Obywateli RP wzywa opozycję do prawyborów prezydenckich

"Oba te warunki trzeba spełnić łącznie. Tej drogi skracać nie wolno – a tego właśnie jesteśmy świadkami dzisiaj, patrząc, jak oskarżani o zdradę racji stanu są ci z polityków, których odmowę dyktuje poczucie wartości ich własnej politycznej oferty i zamiar jej utrzymania przy życiu. Nie wolno tego robić, bo to się nie może udać w pełni – by użyć kryterium skuteczności bliskiego zawodowym politykom. Koalicja Obywatelska, która dziś może być pewna utrzymania swej pozycji lidera, nie może jednak pozostać samotnym graczem – bo po prostu przegra i istnieje cały zestaw solidnych danych, które tę obawę potwierdzają. Nie wolno tego robić również dlatego, że to narusza podstawowe zasady, niszczy pluralizm i odbiera demokratycznym wyborcom prawo wyboru – by z kolei posłużyć się perspektywą charakterystyczną dla ruchu obywatelskiego" - piszą Obywatele RP.

Ruch apeluje następnie o "ujawnienie już dziś kandydatur senackich KO w każdym ze stu okręgów wyborczych". "Prosimy również o wskazanie co najmniej „jedynek” (w obu płciowych kategoriach w związku z parytetami), a w miarę możliwości także pozostałych osób rekomendowanych na listy wyborcze KO" - czytamy w piśmie. 

"Zorganizujemy poddane żelaznym merytorycznym regułom wysłuchania publiczne i debaty. Publiczna debata jest minimalnym wymogiem demokratycznej przyzwoitości. To w jej wyniku należy wskazać właściwe osoby jako wspólne kandydatki i kandydatów listy, która spełni wystarczające warunki, by dało się ją bez wahań poprzeć, jako obywatelską reprezentację polskiego, pluralistycznego parlamentaryzmu do walki z autorytarnym, populistycznym zagrożeniem" - proponują Obywatele RP. 

Ruch deklaruje, że "żaden z kandydatów nie uzyska jego poparcia, startując osobno poza wspólną listą". "Każdy, kto wystartuje osobno, w tym każda z partii, stanie się w tych wyborach przeciwnikiem" - zapowiadają autorzy pisma. 

"Jeśli to KO pozostanie jedynym partyjnym uczestnikiem tak uzgodnionego procesu wyłaniania wspólnych list, bezpartyjni kandydaci i kandydatki oraz stojące za nimi środowiska obywatelskie zaakceptują dołączenie do list wyborczych tej koalicji. Nikt z nas nie będzie twierdził, że do partyjnej listy wyborczej przystąpić nie może. Jeśli do porozumienia dołączą inne podmioty, tożsamość listy będzie przedmiotem uzgodnień również z nimi" - czytamy.

Obywatele RP apelują też do KO o "zaproszenie do udziału na tych samych zasadach wszystkich partii i środowisk demokratycznych zamierzających wystawiać kandydatury w wyborach".

Polityka
Komisja Europejska będzie analizować polską ustawę o badaniu rosyjskich wpływów
Polityka
Miażdżąca liczba Białorusinów objęta sankcjami
Polityka
"Lex Tusk". Wiceszef MON chce, żeby przed komisją stanęli dziennikarze
Polityka
Hołownia o marszu 4 czerwca: Zachęcamy naszych zwolenników do przyjazdu
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Polska reaguje na wyrok na Andrzeja Poczobuta. MSWiA ogłasza sankcje
Polityka
Prezydent Andrzej Duda podpisuje ustawę "lex Tusk" i kieruje ją do TK