Sondaż: PiS prowadzi, ale poparcie dla KO przekroczyło 30 proc. PSL spadło pod próg

Prawie 36 proc. ankietowanych w sondażu przeprowadzonym przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu” zadeklarowało głos na Zjednoczoną Prawicę. Ale na cztery partie opozycyjne, które rozmawiają o współpracy, głosować chce łącznie ponad 56 proc. respondentów.

Publikacja: 19.10.2022 19:53

Przewodniczący PO Donald Tusk i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz

Przewodniczący PO Donald Tusk i prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Głos na Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 35,56 proc. ankietowanych przez Pollster. Oznacza to wzrost poparcia o niecałe 0,8 pkt. proc. w porównaniu do poprzedniego badania sprzed miesiąca. Druga w sondażu Koalicja Obywatelska zyskała natomiast prawie 1,4 pkt. proc. Obecnie chce na nią zagłosować 30,69 proc. respondentów.

Na podium sondażu uplasowała się Polska 2050. Poparcie dla ugrupowania Szymona Hołowni wzrosło w ciągu czterech tygodni o 0,67 pkt. proc. do 13.3 proc. Polska 2050 wyprzedziła Lewicę. Na wspólną listę Nowej Lewicy i partii Razem głosować chce 9,01 proc. ankietowanych (spadek o 0,21 pkt. proc.).

W podziale mandatów w Sejmie uczestniczyłaby także Konfederacja, mimo spadku poparcia o 0,36 pkt. proc., do 5,95 proc. Progu wyborczego nie przekroczyłoby za to Polskie Stronnictwo Ludowe po największym w zestawieniu spadku spadku poparcia - z 6,05 proc. do 3,26 proc.

Czytaj więcej

Opozycja jednoczy się na wybory

Poza Sejmem znalazłyby się także listy Kukiz'15 (0,99 proc.) oraz Porozumienia Jarosława Gowina (0,74 proc.). Głos na inną partię zadeklarowało pół procenta badanych.

Polityka
Na Facebooku znów pojawi się profil Konfederacji
Polityka
Polski rząd reaguje na decyzję KE ws. lex Tusk. "W Polsce były rosyjskie wpływy"
Polityka
Donald Tusk zapowiada manifestacje w kolejnych miastach
Polityka
UE wszczyna postępowanie przeciwko Polsce w związku z lex Tusk
Polityka
Sondaż: Kto odpowiada za kryzys zbożowy? Polacy obwiniają głównie rząd