Aktualizacja: 12.12.2024 09:03 Publikacja: 05.09.2022 10:35
Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Borys Budka, poseł Platformy Obywatelskiej, mówił w rozmowie z RMF FM między innymi o tym, że Prawo i Sprawiedliwość nie jest w stanie zbudować żadnych sojuszy na arenie międzynarodowej. Zdaniem polityka, temat reparacji wojennych został wywołany jedynie na potrzeby "kolejnej wojny informacyjnej polsko-polskiej”. - Chodzi o znalezienie kolejnego wroga, bo już mu się wrogowie w Polsce skończyli - stwierdził Budka.
- PiS gra pamięcią ofiar II wojny światowej [...]. Proszę przedstawić harmonogram działań dyplomatycznych. Proszę powiedzieć z kim, panie Kaczyński, będzie pan działał na arenie międzynarodowej. O ile się nie mylę, to sojuszników już tam raczej nie ma. Salwą śmiechu trzeba zbyć to, jak politycy PiS mówią, że będą działać z państwem Izrael. Przypominam, jaką katastrofą skończyła się między innymi forsowana przez Ziobrę ustawa o IPN - powiedział polityk. - Tusk przypomniał kompromis partii politycznych z 2004 roku. Wtedy doszło w Sejmie do przyjęcia uchwały, która pokazywała, że politycy zgadzają się co do tego, kto jest winien II wojny światowej. Nikt nie ma wątpliwości, kto powinien za to zapłacić. Ale teraz, jeżeli ktoś poważnie traktowałyby to, o czym mówi Kaczyński, nie rozpętywałby wojny propagandowej z tymi, z którymi chce rozmawiać o ewentualnym odszkodowaniu - dodał. - Mówimy wyraźnie: pokażcie co zgromadziliście. Chętnie będziemy was wspierać. Jeżeli takie działania zostaną podjęte na arenie międzynarodowej, to oczywiście będziemy je kontynuować. Co więcej mogę zapewnić, że na pewno bardziej skutecznie, w sposób normalny, aniżeli robi to obecny rząd, bo tam nie ma dyplomacji - podkreślił. Zdaniem Budki, Jarosław Kaczyński "jest tak oderwany od rzeczywistości, że ma wątpliwości czy wie kto żyje w jakim kraju". - Jest zamknięty w swojej bańce. Jemu chodzi o to, jak wygrać wybory, wygrać ostatnią deską ratunku – kolejną wojną informacyjną - stwierdził.
„Równo rok temu wygłosiłem exposé w imieniu Waszego rządu" — napisał na Twitterze premier Donald Tusk. Do wpisu dołączył krótkie nagranie podsumowujące rok działań swojego gabinetu.
W sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM uczestników spytano o to, który z liderów koalicji rządzącej jest dla nich największym rozczarowaniem.
Z premierem Tuskiem widzimy Polskę w UE podobnie – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Piotr Serafin, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu.
Michał K., były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, nie traci nadziei na uzyskanie tzw. listu żelaznego, który pozwoli mu cieszyć się w Polsce wolnością. Sąd apelacyjny podważył właśnie interpretację przepisu wprowadzonego za rządów PiS, który w założeniu miał dawać w tej kwestii ostatnie słowo prokuraturze. Gra o list żelazny zaczyna się więc od nowa.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Wizyta marszałka Szymona Hołowni w Helsinkach, a wcześniej udział premiera Donalda Tuska w szczycie tzw. formatu NB8 w Harpsund najlepiej pokazują obecny kierunek polskiej dyplomacji i strategii międzynarodowej. I to w kluczowym dla regionu momencie.
- Część Episkopatu idzie na polityczne zwarcie. Bardzo mocno zaostrzony ton zbiega się z kampanią. Część po prostu zapisała Kościół do PiS-u - uważa Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej. Odpowiedziała w ten sposób na oświadczenie w sprawie lekcji religii w szkołach. Jak dodała, "nie wszyscy patrzą na to ze spokojem".
„Równo rok temu wygłosiłem exposé w imieniu Waszego rządu" — napisał na Twitterze premier Donald Tusk. Do wpisu dołączył krótkie nagranie podsumowujące rok działań swojego gabinetu.
Donald Tusk przed objęciem władzy zapowiadał rozliczenie rządów PiS. Przez rok słowa nie dotrzymał. Jeśli tak dalej pójdzie, to Polacy mogą zwątpić w skuteczność obecnej władzy i podważać afery poprzedniej. A nierozliczający sami zostaną rozliczeni.
W sondażu United Surveys dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM uczestników spytano o to, który z liderów koalicji rządzącej jest dla nich największym rozczarowaniem.
Stosunki UE z Wielką Brytanią, która z niej wystąpiła, powinny być bliższe. Warto poluzować unijny rynek dla Brytyjczyków w zamian za bezpieczeństwo – wynika z badań opinii publicznej po obu stronach kanału La Manche przeprowadzonych przez ECFR.
Z premierem Tuskiem widzimy Polskę w UE podobnie – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Piotr Serafin, komisarz Unii Europejskiej ds. budżetu.
Po medialnej burzy dwie prywatne stacje telewizyjne w Polsce trafią na listę spółek pod specjalną ochroną. Co to oznacza?
Prezes RM będzie mógł rozporządzeniem wskazać obszar granicy, na którym przez 60 dni nie będzie możliwe przyjmowanie wniosków o ochronę międzynarodową.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas