Masowe protesty w Pradze przeciwko UE i NATO

W sobotę w Pradze około 70 tys. osób protestowało przeciwko czeskiemu rządowi, wzywając rządzącą koalicję do większej kontroli rosnących cen energii i wyrażając sprzeciw wobec Unii Europejskiej i NATO.

Publikacja: 03.09.2022 23:45

Protesty w Pradze

Protesty w Pradze

Foto: YT

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 192

Protest na Placu Wacława w centrum miasta odbył się dzień po tym, jak rząd przetrwał głosowanie o wotum nieufności, mimo zarzutów opozycji o bezczynność wobec inflacji i cen energii.

- Celem naszej demonstracji jest żądanie zmian, głównie w  kwestii cen energii, zwłaszcza energii elektrycznej i gazu, które tej jesieni zniszczą naszą gospodarkę – powiedział w rozmowie z portalem informacyjnym iDNES.cz współorganizator wydarzenia Jiri Havel.

Organizatorzy demonstracji z wielu skrajnie prawicowych i marginalnych grup politycznych, w tym partii komunistycznej, twierdzą, że Czechy  powinny być neutralne militarnie i podpisywać bezpośrednie kontrakty z dostawcami gazu, w tym z Rosją.

Premier Petr Fiala, który przewodzi centroprawicowej, pięciopartyjnej koalicji, powiedział w sobotę serwisowi CTK, że protestującym nie leży na sercu dobro kraju.

- Protest na Placu Wacława został zorganizowany przez  siły prorosyjskie, bliskie skrajnych stanowisk, sprzecznych z interesami Czech – powiedział.

Polityka
Nad Bosforem bez zmian
Polityka
Erdogan rozdawał swoim zwolennikom pieniądze przed lokalem wyborczym
Polityka
Reuters o "lex Tusk": Polska opozycja mówi o "polowaniu na czarownice"
Polityka
Kreml o "próżni" w kontroli zbrojeń. „To nie wina Rosji”
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
AP: Prezydent Duda podpisał ustawę wymierzoną w lidera opozycji, Tuska
Wybory w Turcji
Erdogan wygrał wybory w Turcji. "Turcja jest dziś jedynym zwycięzcą"