Katastrofa ekologiczna na Odrze. Senacka komisja chce kontroli NIK w rządzie

Komisja Nadzwyczajna ds. spraw Klimatu wystąpiła do Najwyższej Izby Kontroli z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli doraźnej w Kancelarii Premiera oraz ministerstwach klimatu i infrastruktury, podległych im instytucjach oraz w urzędach wojewódzkich w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze.

Publikacja: 18.08.2022 18:40

Posiedzenie senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu

Posiedzenie senackiej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o katastrofie ekologicznej na Odrze: Najnowsze informacje i komentarze

W czwartek w Senacie odbyło się posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej ds. spraw Klimatu w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządu i organizacji pozarządowych oraz eksperci.

W przyjętej uchwale senatorowie stwierdzili, że istnieją przesłanki do złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa z art. 231 § 1 Kodeksu karnego, polegającego na niedopełnieniu obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w szczególności ministrów odpowiedzialnych za ochronę środowiska oraz nadzór nad Wodami Polskimi, właściwych wojewodów, głównego inspektora ochrony środowiska i prezesa Wód Polskich.

Czytaj więcej

Minister Moskwa: W wodach Odry są złote algi. Mogły zabić ryby i małże

Przyjęto również wniosek do prezesa Najwyższej Izby Kontroli o natychmiastowe przeprowadzenie kontroli doraźnej w resortach i instytucjach odpowiedzialnych za ochronę środowiska w zakresie, który obejmuje m.in. realizację ustawowych obowiązków informowania o zagrożeniu w związku z sytuacją na Odrze. W uchwale komisja poparła wniosek Polskiego Związku Wędkarskiego o ustanowienie Krajowego Planu Rewitalizacji Odry i zapewnienie na jego realizację odpowiednich środków finansowych w ustawie budżetowej na rok 2023.

Senatorowie zaapelowali do rządu o niezwłoczne przygotowanie rozwiązań prawnych, które pozwolą na zrekompensowanie strat poniesionych przez mieszkańców i przedsiębiorców w wyniku tej katastrofy ekologicznej.

W spotkaniu nie wzięli udziału przedstawiciele resortów i instytucji rządowych odpowiedzialnych za ochronę środowiska.

Czytaj więcej

Katastrofa ekologiczna na Odrze: powołano specjalny zespół prokuratorów

- Gdyby procedury pozwalały nam, jako użytkownikowi rybackiemu, zebrać ryby i pobrać próbki wody, to może dzisiaj mielibyśmy zdecydowanie więcej informacji o tym, dlaczego została zatruta Odra, a być może także przez kogo - przekonywała prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarstwa Beata Olejarz. - Wody Polskie mówią, że zbieranie śniętych ryb jest naszym obowiązkiem, ale z drugiej strony takie ryby są traktowane jako odpad niebezpieczny, czyli nie my powinniśmy się tym zajmować - dodała.

- Nie pozwólmy zapomnieć o odrzańskiej katastrofie ekologicznej, nie pozwólmy na rozmycie tego tematu - zapowiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

- Ta katastrofa wróci z podwójną siłą. Jeśli nie podejmiemy działań realnie ratujących Odrę, to zabijemy ją do końca - dodał.

W czwartek w Senacie odbyło się posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej ds. spraw Klimatu w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele samorządu i organizacji pozarządowych oraz eksperci.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Nieoficjalnie: Znamy "jedynki" KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Są ministrowie
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Polityka
Listy KO na Śląsku do europarlamentu bez Jerzego Buzka. Za to z europosłem Lewicy
Polityka
Śmiszek: Hyc z rządu do PE? W Brukseli też się ciężko pracuje
Polityka
Szymon Hołownia kontra Julia Przyłębska. "Nie wykonam postanowienia TK"
Polityka
Marta Lempart: Trzecia Droga nie jest demokratycznym ugrupowaniem