W dokumencie wysłanym do Sądu Najwyższego Brazylii przedstawiciel policji przekonuje, że działania Bolsonaro, które miały na celu zniechęcenie Brazylijczyków do stosowania się do obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią, są przestępstwem, podczas gdy jego próby połączenia AIDS ze szczepieniami na COVID-19 mają charakter wykroczenia.

Policja zwróciła się do sędziego Sądu Najwyższego, Alexandre de Moraesa, by ten wydał zgodę na postawienie Bolsonaro w stan oskarżenia.

Czytaj więcej

Sondaż z Brazylii: Były prezydent z wyraźną przewagą nad Bolsonaro

Reuters przypomina, że w październiku 2021 roku, w wystąpieniu, transmitowanym w mediach społecznościowych, Bolsonaro - nie przedstawiając dowodów - stwierdził, iż z raportu dla brytyjskiego rządu wynika, że u wielu osób zaszczepionych w pełni przeciw COVID-19 rozwinął się AIDS (choroba będąca skutkiem zakażenia wirusem HIV).

Bolsonaro sam nie zdecydował się na szczepienie przeciw COVID-19. Po wypowiedzi łączącej szczepienia przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 z AIDS jego konta na Facebooku i YouTube zostały tymczasowo zawieszone.

Bolsonaro sam nie zdecydował się na szczepienie przeciw COVID-19

Policja we wniosku do Sądu Najwyższego podkreśla, że musi podjąć kolejne kroki, by zakończyć śledztwo ws. Bolsonaro, w tym przesłuchać prezydenta.

Na początku października w Brazylii odbędą się wybory prezydenckie. Sondaże wskazują, że Bolsonaro nie ma szans na reelekcję - faworytem wyborów jest były prezydent kraju, Luiz Inacio Lula da Silva.