Z sondażu pracowni IPEC (dawniej znanej jako IBOPE) wynika, że gdyby I tura wyborów prezydenckich w Brazylii odbyła się obecnie, Lula, kandydat brazylijskiej lewicy, uzyskałby 44 proc. głosów, a obecny prezydent - 32 proc. I tura wyborów prezydenckich w Brazylii odbędzie się 2 października.

W II turze, do której dojdzie 30 października, jeśli w I turze żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości, Lula pokonałby Bolsonaro zdobywając 51 proc. głosów, podczas gdy na jego rywala zagłosowałoby 35 proc. wyborców - wynika z sondażu IPEC.

Czytaj więcej

Sondaż z Brazylii: Bolsonaro dogania Lulę przed wyborami prezydenckimi

Na przewagę byłego prezydenta nad Bolsonaro wskazują też inne sondaże - chociaż w porównaniu do sytuacji sprzed kilku miesięcy przewaga Luli nieco się zmniejszyła.

W sondażach instytutu Datafolha przewaga Luli nad obecnym prezydentem stopniała z 26 punktów procentowych w grudniu, do 18 proc. w lipcu. Mimo to Lula nadal - jak wskazuje najnowszy sondaż Datafolha - ma 20 punktów procentowych przewagi nad Bolsonaro w przypadku zmierzenia się z nim w II turze.

29 proc.

Tylu Brazylijczyków jest zadowolonych z prezydentury Bolsonaro

Bolsonaro w ostatnich miesiącach zwiększył świadczenia dla najuboższych Brazylijczyków i zaczął wywierać presję na państwowy koncern paliwowy Petrobras, by ten obniżył cenę paliwa, która jest ważnym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu inflacji.

W poniedziałek ukazał się też sondaż zamówiony przez bank inwestycyjny BTG, z którego wynika, że przewaga Luli nad Bolsonaro zwiększyła się o cztery punkty procentowe, do 11 punktów procentowych. W II turze przewaga Luli wzrosła o trzy punkty procentowe - do 15 punktów procentowych.

Badanie IPEC wskazuje, że z prezydentury Bolsonaro zadowolonych jest obecnie 29 proc. Brazylijczyków (w grudniu odsetek ten wynosił 19 proc.), z kolei odsetek tych, którzy uważają administrację obecnego prezydenta za złą lub bardzo złą, spadł do 43 proc. (z 55 proc.).

Badanie IPEC przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 2 tysięcy osób między 12 a 14 sierpnia. Margines błędu badania wynosi 2 punkty procentowe.