Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o katastrofie ekologicznej na Odrze: Najnowsze informacje i komentarze

Szef rządu wygłosił oświadczenie w miejscowości Uraz (woj. dolnośląskie), odpowiadał też na pytania mediów. Mateusz Morawiecki powiedział, że na Odrze doszło do "bardzo fatalnego zdarzenia ekologicznego". - Tutaj również przez ostatnie dni zebrano bardzo wiele śniętych ryb - zaznaczył. Dodał, że takie działania są potrzebne, "żeby ograniczyć jakiekolwiek następne niepożądane zdarzenia, ograniczyć fetor" oraz "doprowadzić do (...) odrodzenia Odry".

- Przeznaczymy odpowiednie środki na zarybianie, kiedy będzie można zarybiać po to, żeby Odra się odrodziła jak najszybciej, cały ekosystem Odry aby się odrodził - mówił premier.

- Dla mnie rzeczą ważną bardzo jest, żeby - jeśli doszło do jakiegoś zatrucia toksynami - żeby takie rzeczy się nie powtarzały. Dlatego teraz dyskutujemy i jutro podczas Rady Ministrów będzie temu poświęcona specjalna debata, w jaki sposób zaostrzyć przepisy przeciwko tym przestępcom, którzy zrzucają różne chemiczne substancje do cieków wodnych, rzek jezior - powiedział Morawiecki.

Czytaj więcej

Niemiecki minister: Była rtęć w próbce z Odry, ale to nie ona spowodowała śmierć ryb

- Nie przesądzam, co tutaj się stało, tylko zaznaczam, że kary w takiej sytuacji powinny być jeszcze bardziej surowe - zastrzegł.

- Piękna polska przyroda jest naszym wspólnym dziedzictwem, naszym dobrem narodowym - lasy, jeziora, rzeki. Dlatego zrobię wszystko, nie tylko aby do końca wyjaśnić przyczyny tego fatalnego ekologicznego zdarzenia, ale również aby na przyszłość budować mechanizmy zabezpieczające, prewencyjne, zapobiegające tam, gdzie tylko się da, tam, gdzie można to zrobić - oświadczył.

Premier Morawicki podziękował mundurowym, funkcjonariuszom, żołnierzom i wolontariuszom za "akcję z ostatnich dni" i za starania na rzecz odrodzenia się Odry. - Jestem przekonany, że te straty będą minimalizowane z każdym dniem i dzięki temu osiągniemy nasz cel, a z tego fatalnego zdarzenia związanego ze środowiskiem wyciągniemy odpowiednie wnioski - mówił Morawiecki.