Kaczyński o niemieckich reparacjach: Nie odpuścimy

My jesteśmy ciągle wierzycielem Niemiec i to w wielkiej skali. To nie chodzi tylko o reparacje czy odszkodowania, to chodzi także o rozliczenie moralne - mówił Jarosław Kaczyński na spotkaniu z sympatykami PiS w Grójcu.

Publikacja: 12.07.2022 20:46

Kaczyński o niemieckich reparacjach: Nie odpuścimy

Foto: Twitter/PiS

Prezes PiS mówił dużo o opozycji. Przypomniał "moherowe berety" i akcję "zabierz babci dowód", a także dowodził, że "polska opozycja to fenomen na skalę światową".

- Nasi przeciwnicy uważają, że wyborcy mogą na nas głosować, ale my nie możemy wygrać wyborów. To postawa antydemokratyczna - stwierdził.

Dodał też, że nie rozumie definicji "opozycja totalna", jak o sobie mówi część przeciwników politycznych PiS. Kaczyński uważa, że opozycja, która odmawia uznania wyników wyborów, nie uznaje demokracji.

Prezes PiS mówił też o immunitetach. Uważa, że tę instytucję należy znieść w przypadku posłów, senatorów i sędziów, ale aby strzec ich przed nadużyciami, immunitet powinien być zastąpiony "czymś nieporównanie lżejszym".

- Ale nie może być tak, żeby np. ktoś jechał rowerem "w stanie" i pokazywał legitymację poselską i nie musiał dmuchać - mówił Kaczyński.

Prezes partii rządzącej poruszył też kwestię reparacji od Niemiec. Stwierdził, że "poprzednie rządy ulegały syndromowi sztokholmskiemu wobec Niemiec", a PiS w przeciwieństwie do nich dąży do podmiotowości Polski na arenie międzynarodowej.

Według Kaczyńskiego polska "nie odpuści" reparacji od Niemiec.

- Niemcy wypłaciły odszkodowania 70 państwom, a Polsce nic,  Polska nie dostała odszkodowania. Nie odpuścimy tego. To jest temat, który postanowiłem podnieść, bo nas słyszą, także w pewnych stolicach - mówił prezes.

Przekonywał, że nie chodzi tylko o odszkodowania, ale także o "rozliczenie moralne".

- Niemcy próbują udawać, że są mocarstwem moralnym, a co się w Niemczech stało po wojnie, jeśli chodzi o zbrodniarzy, których było naprawdę setki tysięcy? - pytał Kaczyński. - Stworzono cały system abolicyjny, czyli taka amnestia i zapomnienie, to jest puszczenie w niepamięć przestępstw, nie tylko niekaranie ich, ale także puszczenie ich w niepamięć.

Polityka
Morawiecki: Nie znam szczegółów nowelizacji, którą zaproponował prezydent
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Dymisja szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Polityka
Prezydent chce zmienić "lex Tusk" po czterech dniach. Posłanka: Nie wiedział, co podpisuje?
Polityka
Duda proponuje nowelizację "lex Tusk". Opozycja: Rekordy tchórzostwa i żenady
Polityka
Polska 2050 wskazała szefową sztabu wyborczego
Polityka
Piskorski: PiS zdecydował się na "lex Tusk" z głupoty