Kongres USA przywraca dla Ukrainy program "Lend-Lease" z czasów II wojny światowej

Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych poparła przytłaczającą większością głosów ustawę, która ułatwi eksport sprzętu wojskowego na Ukrainę, wznawiając program "Lend-Lease Act", który pomógł pokonać Hitlera podczas II wojny światowej.

Publikacja: 28.04.2022 23:30

Kongres USA przywraca dla Ukrainy program "Lend-Lease" z czasów II wojny światowej

Foto: AFP

Izba przegłosowała ustawę "Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act of 2022" stosunkiem głosów 417 do 10, trzy tygodnie po tym, jak jednogłośnie poparł ją Senat. Ustawa trafi następnie do Białego Domu, gdzie podpisze ją prezydent Joe Biden.

Ustawa ożywia program z czasów II wojny światowej, który umożliwiał Waszyngtonowi pożyczanie sprzętu wojskowego sojusznikom USA. W tym przypadku będzie to pomoc dla krajów dotkniętych inwazją Rosji, takich jak Polska i inne kraje Europy Wschodniej, a także Ukraina.

Dwa miesiące po inwazji Rosji na Ukrainę członkowie Kongresu mieli nadzieję, że ustawa zadziała podobnie jak osiemdziesiąt lat temu, umożliwiając amerykańskim firmom szybkie zaopatrywanie krajów partnerskich bez konieczności pokonywania biurokratycznych przeszkód.

- Dzisiaj naród ukraiński stoi na pierwszej linii frontu w walce o demokrację i przeciwko tyranii, a Stany Zjednoczone muszą zapewnić mu wszelkie możliwe środki pomocy humanitarnej i wojskowej - powiedziała przedstawicielka Demokratów Mary Gay Scanlon, wzywając do poparcia projektu ustawy.

Ustawa umożliwia Stanom Zjednoczonym dostarczenie Ukrainie sprzętu już teraz, z technicznym wymogiem zapłaty w późniejszym terminie, co w istocie oddałoby go w ręce władz w Kijowie.

- Siły ukraińskie pokazały niewiarygodną siłę i odwagę, a my musimy ponownie służyć jako wsparcie demokracji i zapewnić im pełen zakres środków niezbędnych do obrony ich suwerenności - powiedział w republikański senator John Cornyn, główny inicjator ustawy w Senacie.

Izba uchwaliła ustawę w tym samym dniu, w którym Biden poprosił Kongres o zatwierdzenie 33 miliardów dolarów dla Ukrainy, w tym ponad 20 miliardów na broń, amunicję i inną pomoc wojskową. 

Czytaj więcej

Joe Biden zwróci się do Kongresu o 33 mld dolarów na pomoc Ukrainie
Polityka
Rosyjska Duma uchwali zakaz zmiany płci? "Unikanie mobilizacji"
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Le Pen: Ukraina należy do sfery wpływów Rosji
Polityka
Blinken: Rosja mówiła o drugiej armii świata. Teraz to druga armia na Ukrainie
Polityka
Nawalny poprosił służbę więzienną o kangura. Wniosków było więcej
Polityka
Orban wzywa Ukraińców do rozmów z Rosją. Kijów odpowiada premierowi Węgier
Polityka
Rzecznik Kremla: Polska była częścią Rosji albo jej wrogiem