Komentarze po wyroku TSUE. "Rządy PiS są oficjalnie groźbą utraty pieniędzy"

Po środowym wyroku TSUE, który orzekł, że mechanizm warunkowości, pozwalający Komisji Europejskiej blokować wypłaty unijne za naruszenie praworządności, nie narusza unijnych traktatów, oddalając w całości skargi Polski i Węgier, politycy opozycji zwracają uwagę, że Polska może teraz stracić środki z UE, a politycy związani z Ministerstwem Sprawiedliwości piszą o "czarnym dniu integracji europejskiej".

Publikacja: 16.02.2022 11:42

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Foto: PAP/EPA

"Kolejny 'sukces' naszych patriotów i wybitnych strategów z PiS" - pisze europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki dodając, że "kwota zablokowanych środków może sięgnąć nawet 700 mld złotych". "Pan płaci, pani płaci... tylko nie oni" - dodaje.

A wicemarszałek Senatu, członkini koła PPS Gabriela Morawska-Stanecka zwróciła uwagę, że po wyroku TSUE " jeśli w Polsce naruszana jest praworządność, pieniędzy nie będzie".

Posłanka Koalicji Obywatelskiej, działaczka Zielonych Małgorzata Tracz napisała z kolei, że "rządy i działania PiS są tym samym oficjalną i realną groźbą" utraty pieniędzy dla Polski.

A były wicepremier, obecnie adwokat Roman Giertych kpił, że PiS-owi "nie idzie w TSUE" dlatego, że - być może - "wziął adwokatów za stawki urzędowe".

Posłanka Koalicji Obywatelskiej, Katarzyna Lubnauer spodziewa się, że Trybunał Konstytucyjny uzna wyrok TSUE za niekonstytucyjny. 

O tym samym napisał europoseł Radosław Sikorski, który stwierdził, że "mgr (Julia) Przyłębska zawyrokuje, że Unia Europejska jest niezgodna z Unią Europejską". "Przelew dla Polski na 770 mld zł z Brukseli nie wyjdzie" - dodał.

Inne komentarze płyną z obozu władzy. Była premier Beata Szydło zarzuciła organom UE, że te "tworzą własne normy prawne i polityczne" nie przejmując się "ustaleniami Rady Europejskiej i Traktatami".

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski pisze o "czarnym dniu integracji europejskiej" i "kampanii wymierzonej w państwa, które realizują politykę inną niż lewicowa ideologia KE".

"Na naszych oczach powstaje Europejska Federacja Landów z hegemonem w Berlinie" - napisał inny wiceminister sprawiedliwości, Michał Woś.

Z kolei europoseł Solidarnej Polski, Patryk Jaki w TVP mówił, że "ta decyzja zmienia wszystko w UE, dlatego że Unia Europejska została stworzona na zasadzie, że najtrudniejsze decyzje muszą być podejmowane wspólnie, tak że każde państwo się na nie zgadza".

- W innym wypadku UE mogłaby posłużyć do wymuszania czegoś przez silniejszych na słabszych. Taką decyzją jest również decyzja o karaniu finansowym państwa ze względu na nieprzestrzeganie wartości. Dziś niestety TSUE usankcjonował bezprawie, stał się narzędziem politycznym - ubolewał Jaki.

- Wszystko zaczęło się od tego, że UE, rzekomo, pod namową opozycji nie podoba się sposób powoływania sędziów w Polsce. Za czasów Platformy sędziowie sami siebie powoływali co było przeciw zasadzie podziału władzy. Sejm to zmienił. Teraz UE twierdzi, że sędziowie są wybierani w sposób upolityczniony, ale kiedy ja mówię, że tak samo są wybierani sędziowie w Hiszpanii, oni się powołują na fragment Komisji Weneckiej, który mówi o tym, że w tych krajach jest lepsza kultura polityczna i większe tradycje demokratyczne. Jeśli Niemcy nam mówią, że mają lepszą tradycję i kulturę, to ja ich pytałem wielokrotnie, do której kultury się odwołują: I Rzeszy, II Rzeczy czy III Rzeszy? Tego typu działanie to działanie na pograniczu rasizmu - mówił Jaki. 

Polityka
Tusk: Tak długo, jak mamy Polskę w sercach, tak długo nikt nam nie zagrozi
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Nie tylko Warszawa. Protesty także w innych miejscach w kraju
Polityka
Czarzasty: Zbudujemy dla wszystkich bezpieczny dom
Polityka
Wałęsa na Marszu 4 Czerwca: Podejrzewam, że tylu słuchaczy już mi się nie zdarzy
Polityka
Rafał Trzaskowski na Marszu 4 Czerwca: Chcemy Polski wolnej, demokratycznej, otwartej i europejskiej
Polityka
Donald Tusk na Marszu 4 Czerwca: Nie bójcie się, nikt nas dzisiaj nie zagłuszy