#RZECZoPOLITYCE: Jan Żaryn, Jakub Kulesza, Andrzej Zybertowicz

W środowym wydaniu programu #RZECZoPOLITYCE gośćmi Michała Szułdrzyńskiego byli senator PiS Jan Żaryn, rzecznik Kukiz'15 Jakub Kulesza oraz doradca społeczny Andrzeja Dudy prof. Andrzej Zybertowicz.

Aktualizacja: 13.07.2016 09:38 Publikacja: 12.07.2016 18:10

#RZECZoPOLITYCE: Jan Żaryn, Jakub Kulesza, Andrzej Zybertowicz

Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o Rzezi Wołyńskiej i związanymi z nią napięciami z Ukraińcami, słowach  wicepremiera Morawieckiego o 500+ na kredyt oraz o zakończonym niedawno w Warszawie szczycie NATO.

Profesor Żaryn powiedział, że nie ma wątpliwości, że Rzeź Wołyńska była ludobójstwem. - 120-160 tys. ofiar to szacunki, które się zmieniają. Kiedyś nie mieliśmy listy imiennej tych ludzi – mówił o liczbie ofiar senator.

- Chcemy jako Polska i Polacy, być przyjacielem naszego wschodniego sąsiada – powiedział Żaryn. - Strona ukraińska musi zrozumieć, że w politycznej przyjaźni, do tanga trzeba dwojga – dodał.

Senator pytał, że jeżeli Ukraińcy chcą budować swoją tożsamość o tamte wydarzenia, to jak mamy się nie bać takiej tożsamości. - Te relacje polsko-ukraińskie, w oparciu o historię, będą powodowały napięcie – mówił Żaryn. - Co nie znaczy, że mamy się odwracać ciągle za siebie i skupiać na tych napięciach.

Gość red. Michała Szułdrzyńskiego mówił, że nie rozumie rosyjskiego MSZ, który domaga się wyjaśnień słów szefa MON Antoniego Macierewicza, ten mówił, że do ludobójstwa na Wołyniu doszło w konsekwencji działań Związku Radzieckiego. - II wojna światowa nie wybuchłaby 1 września, gdyby nie pakt Ribbentrop-Mołotow – mówił Żaryn.

Rozmowa objęła także ustawę, którą przedstawił wczoraj szef MSW Mariusz Błaszczak, a która zakłada obniżenie emerytur i rent byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa. - Wolnej Polski na pewno nie zawdzięczamy funkcjonariuszom SB – powiedział Żaryn. Wskazał, że te osoby nie zasłużyły żeby mieć wyższe świadczenia, niż osoby, które znajdowały się wówczas w opozycji. - Ten gest sprawiedliwości jest konieczny – dodał profesor.

- Sprawiedliwość nie znaczy, że państwo nie ma w swoich celach oznak miłosierdzia – kontynuował Żaryn. Obniżenie świadczeń „nie sprawi, że te osoby zejdą poniżej poziomu godnego życia”.

Szułdrzyński zapytał o słowa wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który powiedział, że na projekt 500+ rząd zaciągnął 20 mld zł kredytu, i czy Polskę stać na taki wydatek. - Musi nas być stać na ten wysiłek, 500+ nie ma alternatywy – mówił Żaryn. - Jako PiS jesteśmy autorem wielu reform, które już weszły w życie, albo wejdą w następnych latach. Polskę musi być stać na ten projekt. Jeżeli nie uda się 500+, to nas nie będzie – dodał.

Posłowie Kukiz’15 zarzucają rządowi ustępowanie przed Ukrainą i brak dbania o pamięć historyczną

- Mówienie o ludobójstwie dokonanym na Wołyniu to tylko słowa, należy przejść do czynów. Czynami byłoby podjęcie pod głosowanie ustawy zgłoszonej przez Kukiz'15 - powiedział rzecznik klubu.

- Nasza propozycja tym się różni od propozycji PSL czy PiS, że ma formę ustawy. Jest aktem prawnym, które ma duże znaczenie i jest twardym narzędziem w tworzeniu polityki historycznej - dodał Kulesza.

Politycy klubu Pawła Kukiza zawiedli się postawą rządu w kwestiach historycznych. - Jako Kukiz 15 wiedzieliśmy, że w kwestiach gospodarczych będziemy się różnić z Prawem i Sprawiedliwością, byliśmy jednak pewni, że w takich tematach jak podmiotowa polityka zagraniczna czy polityka historyczna, nie będziemy ulegać naciskom, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie będzie ulegał naciskom. Niestety tutaj się pomyliliśmy - mówił Kulesza.

W piątek prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złożył wiązankę kwiatów i zapalił znicz oraz klęknął przed pomnikiem ofiar zbrodni na Skwerze Wołyńskim na warszawskim Żoliborzu. - To ważny gest, Poroszenko był w stanie uczynić ten gest i cieszy nas to, natomiast nie powinno podlegać dyskusji uczczenie ofiar poprzez ustawę jaką zgłosiliśmy - uważa rzecznik Kukiz'15.

Antoni Macierewicz obwinia Rosjan za rzeź wołyńską. Wyjaśnień w sprawie wypowiedzi szefa MON oczekuje rosyjskie MSZ. - Zdaniem Macierewicza Rosjanie są odpowiedzialni za wszystko, niemal wszystko. Bardzo niepokoi mnie łączenie polityki zagranicznej z polityką historyczną. Ukraina powinna być naszym partnerem, szczególnie w obliczu zagrożenia jakim jest Rosja, natomiast polityka historyczna powinna być prowadzona zgodnie z prawdą - mówił gość programu RZECZoPOLITYCE.

- To nie Rosjanie, a Ukraińcy, zwłaszcza banderowcy, dokonywali tej rzezi - dodał.

Kulesza zapowiedział, że jego klub poprze ustawę dezubekizacyjną, ale ma do niej zastrzeżenia. - Mam obawy, że jeśli się naruszy odpowiedzialność państwa za pewne umowy, to może to spowodować pewną nieufność wobec aparatu państwa - ocenił.

Mateusz Morawiecki na spotkaniu z działaczami PiS powiedział, że zaciągnięto kredyt w wysokości 20 miliardów złotych, by sfinansować program 500+. - Oburzające jest, że co innego mówi się obywatelom, co innego działaczom partyjnym. Politycy PiS kłamią w kwestiach ekonomicznych i kwestiach bezpieczeństwa finansowego naszego państwa - powiedział Kulesza.

- Mówiliśmy, ze ten program jest robiony na kredyt. Za te 500 złotych, które dostaną obywatele, będą płacić nasze dzieci. Życie na kredyt nie jest słusznym kierunkiem.

Profesor Zybertowicz mówił, że oponenci obecnej władzy, już wiele miesięcy temu podkopywali dołki w związku ze szczytem NATO. Jako przykład podał artykuł „Gazety Wyborczej”, w którym autor powoływał się na źródła z Waszyngtonu, sugerując, że są plany, aby zmienić miejsce spotkania przywódców sojuszu. Mówił także o ostatnich krytycznych wypowiedziach jednego z liderów PO Tomasza Siemoniaka, który krytykował szefa MON Antoniego Macierewicza. - Można odnieść wrażenie, że przeciwnicy polityczni rządu stracili rozsądek – oceniał Zybertowicz.

Doradca prezydenta Dudy nie odbierał jednak zasług dzisiejszej opozycji. Wymieniał zasługi byłego premiera Donalda Tusk, który po ataku Rosji na Ukrainę podróżował po świecie i przekonywał do pomysłu stworzenia mostu energetycznego. Zybertowicz dodał, że działania byłego prezydenta Bronisława Komorowskiego i Siemoniaka uświadomiły NATO powagę zagrożeń, jakie mogą nadejść ze strony Rosji.

- Żaden z dziennikarzy śledczych „Gazety Wyborczej” nie włączył się w to „śledztwo” dotyczące powiązań agenturalnych ministra Macierewicza – powiedział Zybertowicz o innej próbie zdyskredytowania szefa MON przed szczytem NATO.

Profesor uderzył też w Platformę Obywatelską. - Niemądra decyzja PO o byciu totalną opozycją, bo taka nie liczy się z niczym, przestrzega państwa prawa – powiedział. - Pomijając te niemądre próby torpedowania szczytu ze strony opozycji, włożono wszelkie siły żeby uczestnicy szczytu nie mogli uwierzyć w to, co próbowała wmawiać opozycja.

Zybertowicz komentował również przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. - Zrozumiałem je tak, że Barack Obama jest pod naciskiem ugrupowań, które oczekiwały od niego zdystansowania się od obecnego rządu – mówił tajemniczo gość programu. - Obama jest częścią liberalnych sił, z naszej perspektywy można powiedzieć, że lewicowych – dodał.

Jego zdaniem, środowiska liberalne w Polsce naciskały na opinię publiczną w USA, by wywrzeć wpływ na prezydenta Obamę. Dodał, że środowiska konserwatywne, bliskie PiS, nie mają na świecie takich kontaktów i doświadczenia. - Nikt poważny nie myśli, że Obama interesuje się instytucjami w jednym z państw NATO – powiedział Zybertowicz.

W jego odczuciu nie ma żadnego ochłodzenia relacji między prezydentem Dudą a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Przyznał, że to szef PiS jest głównym analitykiem państwa, ale różne podejmowane decyzje wymagają skoordynowania wszystkich ośrodków władzy.

Zybertowicz uwypuklił także wkład w organizację szczytu NATO i ustalenia, które podczas niego zapadły. - Jednym z celów wizyt, które odbył prezydent Duda, było nawiązanie osobistych relacji z różnymi przywódcami. Nie wiem czy prezydent nie odbył więcej tych wizyt w pierwszym roku, niż Komorowski w trakcie całej kadencji – oceniał.

Polityka
Dr Anna Materska-Sosnowska o debacie: Rafał Trzaskowski zmęczony. Krzysztof Stanowski żenujący
Polityka
Hołownia krytykuje zachowanie Trzaskowskiego. „Głupota, wykorzystanie człowieka”
Polityka
Co było w kopercie, którą Trzaskowski przekazał Nawrockiemu? Kandydat ujawnia
Polityka
Karol Nawrocki też ma kopertę dla Rafała Trzaskowskiego
Polityka
Debata w TVP. Magdalena Biejat chwali Mentzena i Zandberga