Rzecznik Praw Obywatelskich powoływany jest przez Sejm za zgodą Senatu. Zgłoszony przez Prawo i Sprawiedliwość poseł PiS, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk został 21 stycznia wybrany przez Sejm. Uchwała Sejmu w tej sprawie została przekazana do Senatu 22 stycznia. Termin wyrażenia zgody przez izbę wyższą upłynie 22 lutego. Głosowanie w sprawie RPO ma zostać przeprowadzono na bieżącym posiedzeniu Senatu, w czwartek.

W środę Piotr Wawrzyk spotkał się senatorami klubu PiS. Jak informuje Polskie Radio, kandydat przekazał, że inne kluby nie były zainteresowane odbyciem rozmów.

Kandydaturę Wawrzyka popiera w Senacie PiS, przeciw są pozostałe frakcje - KO (42 głosy), Koalicja Polska–PSL (3) i Lewica (2). Za odrzuceniem kandydata na RPO mają też być senator Polski 2050 Jacek Bury oraz senator niezrzeszony Stanisław Gawłowski.

Przy głosowaniu w kwestii wyboru RPO w Kole Senatorów Niezależnych nie będzie dyscypliny. Dwaj senatorowie z trzyosobowego koła - Krzysztof Kwiatkowski i Wadim Tyszkiewicz - zapowiedzieli, że nie poprą Wawrzyka. Senator Lidia Staroń nie była obecna na środowej konferencji prasowej.

Klub PiS w Senacie liczy 48 senatorów.

Jeśli wszyscy senatorowie wezmą udział w głosowaniu i zagłosują zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, to nawet jeśli Wawrzyka poprze Lidia Staroń, kandydatura obecnego posła PiS przepadnie.

Pięcioletnia kadencja obecnego RPO Adama Bodnara skończyła się we wrześniu.