#RZECZoPOLITYCE Siarkowska: Szef MON zwierzchnikiem WOT. Przejściowe

- W trakcie debaty na pewno odniosę się do zarzutów PO dotyczących Wojsk Obrony Terytorialnej - mówiła w programie #RZECZOPOLITYCE Anna Siarkowska, posłanka z koła Republikanie.

Aktualizacja: 23.05.2017 11:13 Publikacja: 23.05.2017 11:04

#RZECZoPOLITYCE Siarkowska: Szef MON zwierzchnikiem WOT. Przejściowe

Foto: rp.pl

- Wojska operacyjne i Wojska Obrony Terytorialnej są jak prawa i lewa ręka. Która jest bardziej potrzebna? Obie - mówiła członkini komisji obrony narodowej. - Obrona terytorialna to komponent, którego celem jest walka na miejscu, w miejscach zamieszkania jej żołnierzy.

 

Czy dobrze, że szef MON jest bezpośrednim zwierzchnikiem Wojsk Obrony Terytorialnej? - To sytuacja przejściowa - powiedziała posłanka Siarkowska. - Dziś będą przedstawione rekomendacje dotyczące dowodzenia - dodała.

Prowadzący program red. Michał Kolanko zapytał czy posłanka Siarkowska będzie broniła szefa MON, gdy będzie debata dotycząca wniosku o jego odwołanie. - Jako Republikanie jesteśmy częścią opozycji racjonalnej i merytorycznej, o którą trudno dziś w Sejmie - powiedziała Siarkowska. - W trakcie debaty na pewno odniosę się do zarzutów PO dotyczących Obrony Terytorialnej - dodała.

Prowadzący zapytał o szanse WOT w starciu z jakimiś specjalnymi jednostkami wroga. - Są różne rodzaje sił zbrojnych i różne sposoby ich użycia - mówiła posłanka. - Obrona terytorialna ma współdziałać z innymi siłami. Ma wiązać poczynania wroga na miejscu.

Innym wątkiem rozmowy było prawo do posiadania broni przez obywateli. Taki projekt złożył w Sejmie Kukiz'15, ale trafił do tzw. zamrażarki. - Prawo do posiadania broni wywodzi się z podstawowych praw: do obrony, do życia - mówiła Siarkowska. - Nie wiem czego PiS się boi. Może nacisk społeczny jest zbyt mały, aby to wprowadzić. Być może chodzi o to, czy im to nie zaszkodzi w sondażach.

Jak posłanka ocenia swoje odejście z Kukiz'15 po kilku miesiącach od tej decyzji? - Jestem członkiem stowarzyszenia Republikanie od 2013 r. To środowisko nie powstało wraz z decyzją o powołaniu koła. Decyzja o odejściu była konieczna, była dobra i pozwala na budowanie jednolitego środowiska republikańskiego - mówiła posłanka Siarkowska.

Polityka
Karol Nawrocki podał nazwę organizacji, której przekazał kawalerkę w Gdańsku
Polityka
Kto stoi za próbą ingerencji w kampanię wyborczą i spotami na Facebooku
Polityka
Jakie cechy przypisuje się kandydatom na prezydenta? Znamy wyniki sondażu
Polityka
Sławomir Mentzen nie przyjął policyjnej ochrony. „Wolałbym, żeby policja zajęła się znalezieniem osób, które mi grożą”
Polityka
Sondaż: Polacy wskazali zwycięzców debaty z 12 maja