Wyborcy Kukiza najbardziej podzieleni ws. dekomunizacji nazw ulic

Według sondażu CBOS niemal tyle samo Polaków popiera dekomunizację nazw ulic, co jest jej przeciwnych. Zmiany nazw popiera 63 proc. osób identyfikujących się z prawicą i tylko 21 proc. respondentów o poglądach lewicowych.

Aktualizacja: 14.03.2018 12:11 Publikacja: 14.03.2018 11:47

Wyborcy Kukiza najbardziej podzieleni ws. dekomunizacji nazw ulic

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki weszła w życie 2 września 2016 r. Zgodnie z jej przepisami nazwy nadawane przez jednostki samorządu terytorialnego nie mogą upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować.

Za propagujące komunizm ustawa uważa także nazwy odwołujące się do osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących represyjny, autorytarny i niesuwerenny system władzy w Polsce w latach 1944-1989.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Polityka
Wybory prezydenckie 2025. Joanna Senyszyn, kandydatka bezpartyjna
Polityka
Wybory prezydenckie 2025. Adrian Zandberg. Kandydat Partii Razem
Polityka
Wybory prezydenckie 2025. Maciej Maciak, kandydat bezpartyjny
Polityka
Wybory prezydenckie 2025. Rafał Trzaskowski. Stawka większa niż prezydentura
Polityka
Wybory prezydenckie 2025. Krzysztof Stanowski, kandydat bezpartyjny