Sondaż: Dla większości Polaków podsłuchiwanie opozycji byłoby niedopuszczalne

W ocenie 75 proc. ankietowanych niedopuszczalne jest, by rząd podsłuchiwał polityków opozycji. Wśród wyborców PiS przewaga osób, które twierdzą, że władza ma prawo kontrolować obywateli - wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press.

Publikacja: 02.01.2022 21:33

Krzysztof Brejza

Krzysztof Brejza

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

 Tuż przed świętami Bożego Narodzenia agencja AP podała, że telefon komórkowy senatora Krzysztofa Brejzy został zhakowany za pomocą Pegasusa 33 razy w 2019 roku. Do włamań z użyciem Pegasusa na telefon senatora dochodziło w czasie, gdy polityk prowadził kampanię przed wyborami parlamentarnymi. 

Wcześniej AP ujawniło, że Pegasusa użyto przy próbach szpiegowania mecenasa Romana Giertycha. O użyciu Pegasusa przeciwko nie informowała też prokurator Ewa Wrzosek.

- Żadne postępowanie przeciwko mnie się nigdy nie toczyło. Nie byłem w żadnej sprawie wzywany, przesłuchiwany - zwracał uwagę Brejza komentując te doniesienia. Senator Platformy Obywatelskiej wyraził też przekonanie, że sprawa użycia przeciwko niemu Pegasusa to tylko "wierzchołek góry lodowej".

Czytaj więcej

Sondaż: 42,9 proc. Polaków chce komisji śledczej ws. inwigilacji Pegasusem

Pegasus to szpiegujące urządzenie (oprogramowanie) izraelskiej firmy NSO Group, które praktycznie „bezobjawowo" dla osoby inwigilowanej może śledzić jej telefon komórkowy czy laptop. Pegasus jest sprzedawany w modelu subskrybcyjnym. – To nie jest „pudełko", które mamy raz na zawsze, tylko płaci się od każdej śledzonej osoby. Co oznacza, że trzeba komuś mocno nadepnąć na odcisk, by uzasadnić wydatek rzędu 50–100 tysięcy dolarów na instalację tego programu – mówił "Rzeczpospolitej" Łukasz Jachowicz, ekspert informatyki śledczej w Mediarecovery.

W sondażu przeprowadzonym przez Ipsos dla OKO.press zapytano respondentów, jak zareagowaliby, gdyby potwierdziły się informacje, że politycy opozycji byli podsłuchiwani na zlecenie władz PiS. Zdaniem 75 proc. byłoby to "niedopuszczalne, oburzające działanie". 16 proc. ankietowanych uważa, że "władza ma prawo kontrolować obywateli", a 9 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Tylko wśród wyborców PiS jest przewaga głosów mówiących o możliwości kontroli obywateli (41 proc.). Za niedopuszczalne uważa to 39 proc. badanych.

Badanie przeprowadzono w dniach 28-30 grudnia na próbie 1018 dorosłych Polaków.

Polityka
Rzecznik rządu o braku relacji z marszu 4 czerwca w TVP: Nie ma obowiązku
Polityka
Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego dla byłego ambasadora Ukrainy w Polsce
Polityka
Dlaczego w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa dochodzi do dymisji? To obciąża rząd
Polityka
Budka: Potrzebny silny lider, który nie da się zastraszyć. Takiego ma PO
Polityka
Kidawa-Błońska: Polacy mają dość PiS. Dało się to słyszeć podczas marszu
Polityka
Prezydencki minister: Marszami nastawienia społecznego się nie zmieni