AP: Telefon Krzysztofa Brejzy zhakowany za pomocą Pegasusa

Telefon komórkowy senatora Krzysztofa Brejzy został zhakowany za pomocą Pegasusa 33 razy w 2019 roku, gdy polityk prowadził kampanię przed wyborami parlamentarnymi - informuje agencja AP.

Publikacja: 23.12.2021 18:03

Krzysztof Brejza

Krzysztof Brejza

Foto: rp.pl

Tego samego oprogramowania użyto przy próbach szpiegowania mecenasa Romana Giertycha i prokurator Ewy Wrzosek.

Czytaj więcej

Roman Giertych i prokurator Ewa Wrzosek byli szpiegowani Pegasusem

W październiku senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza informował, że gdy kierował sztabem wyborczym KO w 2019 roku, był szpiegowany przez służby specjalne. Zdobyte z telefonu SMS-y miały trafić następnie do TVP. Materiały posłużyły do stworzenia materiału na temat rzekomej grupy internetowych hejterów w inowrocławskim ratuszu.

W środę Sąd Okręgowy w Bydgoszczy odrzucił zażalenie Telewizji Polskiej na decyzję sądu niższej instancji. TVP musi poinformować, że w tekście dotyczącym senatora Krzysztofa Brejzy mogło dojść do naruszenia jego dóbr osobistych.

Czytaj więcej

Senator KO Krzysztof Brejza wygrał w sądzie z TVP

Agencja AP powołując się na grupę Citizen Lab informuje, że telefon Brejzy był atakowany 33 razy od 26 kwietnia 2019 r. do 23 października 2019 r.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział w czwartek, że rząd nie stosuje nielegalnych podsłuchów i uzyskuje nakaz sądowy w "uzasadnionych przypadkach". Powiedział, że wszelkie sugestie, że polski rząd inwigiluje dla celów politycznych, są fałszywe.

Zapytany o doniesienia Citizen Lab premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "zanim jakiekolwiek tego typu zarzuty zostaną skierowane, to pozwólmy, by można było wyjaśnić, czy doniesienia są w jakikolwiek sposób zbieżne z rzeczywistością. Zachęcam do tego".

- Jedne media podadzą drugim i te drugie już podają za tymi pierwszymi, że doszło do nieprawidłowości. Walka z fake newsami, z nieprawidłowościami w procesach komunikacyjnych, w przedstawianiu różnych spraw, faktów, to jedno z najważniejszych działań społecznych, z którymi wszyscy musimy się borykać - mówił szef rządu.

Czytaj więcej

Giertych, Pietrzak i Dubois składają wniosek do Trybunału w Hadze

- Intensywne tempo włamań na telefony Brejzy i Giertycha "wskazuje na wyjątkowy poziom obserwacji", który rodzi pytania o nadużycia władzy - powiedział John Scott-Railton, badacz Citizen Lab. Pegasus daje swoim operatorom pełny dostęp do urządzeń mobilnych: Mogą wydobyć hasła, zdjęcia, wiadomości, kontakty i historię przeglądania, a także aktywować mikrofon i kamerę do podsłuchiwania w czasie rzeczywistym.

Brejza powiedział agencji AP, że nie ma wątpliwości, iż dane skradzione z jego telefonu, gdy był szefem sztabu przed wyborami parlamentarnymi, dostarczyły kluczowych informacji na temat strategii, które w połączeniu z oszczerstwami przeciwko niemu uniemożliwiły "uczciwy proces wyborczy".

- Ta operacja zniszczyła pracę sztabu i zdestabilizowała moją kampanię - powiedział. Nie wiem ile głosów odebrała mi i całej koalicji - dodał.

Polityka
Dymisja szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Polityka
Prezydent chce zmienić "lex Tusk" po czterech dniach. Posłanka: Nie wiedział, co podpisuje?
Polityka
Duda proponuje nowelizację "lex Tusk". Opozycja: Rekordy tchórzostwa i żenady
Polityka
Polska 2050 wskazała szefową sztabu wyborczego
Polityka
Piskorski: PiS zdecydował się na "lex Tusk" z głupoty
Polityka
Macierewicz: Można powiedzieć, że Tusk chce reklamować kontynuowanie PRL-u