We wtorek Konfederacja zorganizowała przed Sejmem protest przeciwko zaostrzeniu reżimu sanitarnego w Polsce oraz przeciw zapowiadanemu przez rząd obowiązkowi szczepień na COVID-19 dla wybranych grup zawodowych i przeciw projektowi ustawy, który da pracodawcy możliwość weryfikowania informacji na temat tego, czy jego pracownicy są zaszczepieni, mają status ozdrowieńca bądź - alternatywnie - umożliwi pracodawcy testowanie na COVID-19 pracowników. Konfederacja protestuje przeciw takim rozwiązaniom określając je mianem "sanitaryzmu".

W czasie protestu posłowie Janusz Korwin-Mikke, Grzegorz Braun, Artur Dziambor. Robert Winnicki i Konrad Berkowicz przez pewien czas stali na tle napisu "Szczepienie czyni wolnym".

Odnosząc się do napisu, jaki pojawił się na proteście, Muzeum Auschwitz na swoim oficjalnym profilu na Twitterze przypomina, że napis "Arbeit macht frei" jest "jedną z ikon ludzkiej nienawiści".

"Instrumentalizacja symbolu cierpienia ofiar Auschwitz - największego cmentarzyska Polski i świata - to skandaliczny przejaw moralnego zepsucia" - czytamy we wpisie Muzeum Auchwitz.

"To szczególnie zawstydzające, kiedy dokonują tego polscy posłowie" - głosi wpis.

W niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau w czasie II wojny światowej zgładzono ponad 1,3 mln osób, w tym 1,1 mln Żydów i 140-150 tys. Polaków. Obóz działał w latach 1940-1945.