Muzeum Auschwitz o proteście Konfederacji: Moralne zepsucie

Posłowie Konfederacji w czasie protestu zorganizowanego przed Sejmem przez pewien czas stali na tle napisu "Szczepienie czyni wolnym", stylizowanego na znajdujący się nad bramą obozu w Auschwitz napis "Praca czyni wolnym". Na całą sytuację zareagowało na swoim koncie na Twitterze Muzeum Auschwitz.

Publikacja: 15.12.2021 05:08

Artur Dziambor, Robert Winnicki i Grzegorz Braun

Artur Dziambor, Robert Winnicki i Grzegorz Braun

Foto: PAP/Rafał Guz

We wtorek Konfederacja zorganizowała przed Sejmem protest przeciwko zaostrzeniu reżimu sanitarnego w Polsce oraz przeciw zapowiadanemu przez rząd obowiązkowi szczepień na COVID-19 dla wybranych grup zawodowych i przeciw projektowi ustawy, który da pracodawcy możliwość weryfikowania informacji na temat tego, czy jego pracownicy są zaszczepieni, mają status ozdrowieńca bądź - alternatywnie - umożliwi pracodawcy testowanie na COVID-19 pracowników. Konfederacja protestuje przeciw takim rozwiązaniom określając je mianem "sanitaryzmu".

W czasie protestu posłowie Janusz Korwin-Mikke, Grzegorz Braun, Artur Dziambor. Robert Winnicki i Konrad Berkowicz przez pewien czas stali na tle napisu "Szczepienie czyni wolnym".

Odnosząc się do napisu, jaki pojawił się na proteście, Muzeum Auschwitz na swoim oficjalnym profilu na Twitterze przypomina, że napis "Arbeit macht frei" jest "jedną z ikon ludzkiej nienawiści".

"Instrumentalizacja symbolu cierpienia ofiar Auschwitz - największego cmentarzyska Polski i świata - to skandaliczny przejaw moralnego zepsucia" - czytamy we wpisie Muzeum Auchwitz.

"To szczególnie zawstydzające, kiedy dokonują tego polscy posłowie" - głosi wpis.

W niemieckim nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau w czasie II wojny światowej zgładzono ponad 1,3 mln osób, w tym 1,1 mln Żydów i 140-150 tys. Polaków. Obóz działał w latach 1940-1945.

Polityka
Nowy sondaż: Donald Tusk lokomotywą rządu. Słabe wyniki większości ministrów
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Polityka
PiS nie może wybrać marszałka. Coraz bliżej wcześniejszych wyborów w Małopolsce
Polityka
Daniel Obajtek pojawił się w Sejmie. "Napuszczano policję z całego województwa"
Polityka
Mateusz Morawiecki nie może liczyć na Suwerenną Polskę w wyborach prezydenckich. "Nie poprzemy"
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polityka
Prof. Antoni Dudek: PiS wybierze sobie polityków Suwerennej Polski. Reszta zostanie na lodzie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży