Sondaż: Polacy chcą kompromisu z UE. Źle oceniają zmiany w sądownictwie

W nowym badaniu IBRiS dla „Rzeczpospolitej” Polacy bardzo negatywnie oceniają bilans sześciu lat zmian w wymiarze sprawiedliwości, jeśli chodzi zarówno o tempo pracy sądów, jak i o poziom zaufania do sądownictwa.

Publikacja: 06.12.2021 21:00

Tylko  13,5  proc.   ankietowanych twierdzi, że  reformy sądów przyspieszyły ich   pracę. Przeciwneg

Tylko 13,5 proc. ankietowanych twierdzi, że reformy sądów przyspieszyły ich pracę. Przeciwnego zdania jest 71,9 proc. respondentów.

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

 – To badanie wpisuje się w ogólną ocenę działalności Zbigniewa Ziobry jako ministra sprawiedliwości. Nawet wyborcy PiS dostrzegają dewastację wymiaru sprawiedliwości i to, że przez ostatnie sześć lat nie doszło do żadnej pozytywnej zmiany, jeśli chodzi o sądownictwo czy prokuraturę. To przyznawał nawet sam Jarosław Kaczyński – mówi nam wiceszef PO i przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

Jednocześnie ankietowani w sondażu z 3–4 grudnia uznają, że Polska powinna spełnić postulaty UE dotyczące praworządności, które są warunkiem odblokowania Krajowego Planu Odbudowy. Chce tego 55,9 proc. ankietowanych, przeciwnego zdania jest 29,4 proc. wyborców.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Polityka
Marcin Mastalerek o Donaldzie Tusku: My wiemy, że on jest prorosyjski
Polityka
PiS, KO i Lewica rzucają poważne siły na wybory do europarlamentu. Dlaczego?
Polityka
Sondaż: Kto wygra wybory do PE? Polacy wskazują wyraźnego faworyta
Polityka
„Nie chcemy polexitu, tylko reformy Unii Europejskiej”. Konwencja wyborcza PiS
Polityka
Rada ministrów na śmieciówkach. Jak zarabiali członkowie rządu w zeszłym roku?