Wśród uczestników wyjazdu byli m.in. europosłowie - Janina Ochojska,  Róża Thun, Łukasz Kohut, Katalina Cseh i Fabienne Keller oraz były RPO Adam Bodnar.

Podczas zwołanej na miejscu konferencji prasowej Ochojska zwróciła uwagę, że pospiesznie uchwalona nowelizacja ustawy o ochronie granic, którą wczoraj przyjął Sejm i podpisał prezydent, jest "wymierzona przeciwko każdemu człowiekowi, który jest w tym lesie i potrzebuje pomocy".

Czytaj więcej

Legislacyjny ekspres trwa. Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie granicy

Ochojska podkreślała, że przedłużenie stanu wyjątkowego - bo nowelizacja umożliwiła przedłużenie obostrzeń - jest niezgodne z konstytucją i apelowała o niepoddawanie się w walce o to, aby na obszar nadgraniczny wpuszczono dziennikarzy i organizacje humanitarne.

Czytaj więcej

Rozporządzenie zakazujące przebywania w strefie nadgranicznej już wydane

Ochojskiej wtórowała węgierska europosłanka Katalin Cseh, która podkreślała, że UE potrzebuje "twardych kroków" przeciwko reżimowi Łukaszenki, ale nie można pozwolić, aby na progu Unii ludzie zamarzali na śmierć.

Z kolei Fabienne Keller z grupy Renew Europe mówiła, że akt nierespektowania zasad praworządności przez polski rząd "jest znany od dawna". -  Ale to co dzieje się tutaj jest jeszcze gorsze, bo stan wyjątkowy, który powinien skończyć się wczoraj, de facto w pewnym sensie został przedłużony - mówiła  Keller. 

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

Francuska europosłanka dodała, że szef MSWiA oraz Straż Graniczna wyposażeni są w takie kompetencje, że sytuacja na terenie przygranicznym wciąż będzie znana jedynie z komunikatów rządowych, ponieważ niewiele osób zostanie wpuszczonych nad granicę.

Czytaj więcej

Dziennikarze przy granicy. "Zestaw mediów" pod opieką SG