W związku ze zbliżającym się zakończeniem obowiązywania przy granicy polsko-białoruskiej stanu wyjątkowego (miał trwać do 2 grudnia -red.), wczoraj w ekspresowym tempie Sejm przyjął nowelizację ustawy o ochronie granic, która zezwala na przedłużenie restrykcji obowiązujących w strefie nadgranicznej, w tym zakazu pobytu.

Czytaj więcej

Legislacyjny ekspres trwa. Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie granicy

Tuż po przyjęciu nowelizacji ustawę podpisał Andrzej Duda, a mniej więcej po upływie godziny rozporządzenie wprowadzające m.in. zakaz pobytu w strefie nadgranicznej wydał szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Dziś podczas konferencji prasowe wiceminister spraw wewnętrznych Błażej Poboży poinformował, że "wychodząc naprzeciw głosom, wychodzącym od przedstawicieli mediów" rząd zdecydował się na umożliwienie dziennikarzom przebywania w zamkniętej strefie na podstawie akredytacji.

Specjalny zespół przy komendancie Straży Granicznej opracował zasady, na których akredytacje będą przyznawane przez komendanta właściwej placówki SG..

Czytaj więcej

Rozporządzenie zakazujące przebywania w strefie nadgranicznej już wydane

- Te wizyty, ta możliwość relacjonowania, wjechania na teren objęty tym rozporządzeniem będzie organizowana w sposób pozostający pod opieką Straży Granicznej, bo bezpieczeństwo mediów, bezpieczeństwo dziennikarzy jest tutaj dla nas absolutnym priorytetem - mówił Poboży.

Każdorazowy wyjazd dziennikarzy na obszar nadgraniczny będzie poprzedzony szkoleniem w zakresie bezpieczeństwa, a także złożeniem "kilku oświadczeń" dotyczących "świadomości udziału na terenie szczególnie niebezpiecznym".

Autopromocja
FORUM ESG

Co warto wiedzieć o ESG? Jej znaczenie dla firm i gospodarki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Dziennikarze będą mogli wjechać na ten obszar w "zespole wizytującym", a "zestaw mediów" ustali wspomniany komendant SG.

- Będziemy starali się, aby każdorazowo w takim jednym zespole wizytującym byli przedstawiciele telewizji, radia, mediów internetowych, agencje prasowe i taka grupa pod kontrolą i opieką straży granicznej i innych wspomagających ją formacji będzie mogła ten obszar wizytować - mówił Poboży. Zapewnił, że takie "wizytacje" będą organizowane każdego dnia, aby przekaz był z granicy był "jak najpełniejszy".

Wiceminister oświadczył, że na obszar nadgraniczny nie będą mogli wjechać przedstawiciele "organizacji trzeciego sektora, różnych stowarzyszeń, aktywistów, a zwłaszcza na pewno polityków".

- Myślę tak naprawdę, że doświadczenia, które obserwujemy na przestrzeni ostatnich dni, ostatnich tygodni, myślę, są najlepszym uzasadnieniem, dlaczego trudno w ogóle rozważać możliwość udziału tam na tym obszarze aktywistów - stwierdził Poboży.