Kierujący Mi6 Moore podkreślił, że inżynieria kwantowa, ogromne bazy danych i rosnące moce obliczeniowe komputerów, stanowią zagrożenie, na które Zachód musi reagować.

- Nasi adwersarze inwestują pieniądze i kierują swoje ambicje w stronę udoskonalania sztucznej inteligencji, komputerów kwantowych i biologii syntetycznej, ponieważ wiedzą, że postępy w zakresie tych technologii dadzą im przewagę - podkreślił szef brytyjskiego wywiadu, który - jak zauważył Reuters - rzadko wypowiada się publicznie. 

Zachodnie wywiady obawiają się, że Pekin może w ciągu kilku dekad uzyskać dominującą pozycję na polu wszystkich kluczowych, nowych technologii

Kierujący brytyjskim wywiadem od 2020 roku Moore stwierdził też, że postęp technologiczny, jaki będziemy obserwować w najbliższej dekadzie, może prześcignąć cały postęp technologiczny obserwowany w ubiegłym wieku.

Czytaj więcej

Współczesna wojna: żołnierze-maszyny, genetyka i sztuczna inteligencja

- Jako społeczeństwo musimy przyjąć ten fakt i jego potencjalny wpływ na globalną geopolitykę - dodał stwierdzając, że Mi6 musi pilnie skupić się na tej kwestii.

Szczególnym powodem do niepokoju dla Zachodu są agencje wywiadu Rosji i Chin, które intensywnie wykorzystują możliwości stwarzane im przez nowoczesne technologie, często wyprzedzając pod tym względem Zachód.

Zachodnie wywiady obawiają się, że Pekin może w ciągu kilku dekad uzyskać dominującą pozycję na polu wszystkich kluczowych, nowych technologii, zwłaszcza w zakresie sztucznej inteligencji, biologii syntetycznej i genetyki.

Moore podkreślił, że Mi6 musi zmienić się tak, by również wprząc w swoje działania nowe technologie.

- Musimy stać się bardziej otwarci, by pozostać tajni - stwierdził.