Reklama
Rozwiń

Była polska komisarz: Nie będzie praworządności w konkluzjach szczytu

- Dyskusja o praworządności była wczoraj - mówiła w TVN24 była komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług, Elżbieta Bieńkowska.

Publikacja: 22.10.2021 08:44

Elżbieta Bieńkowska

Elżbieta Bieńkowska

Foto: EP, materiały prasowe

arb

Bieńkowska była pytana czy dziś można spodziewać się decyzji ws. wypłaty Polsce środków z unijnego Funduszu Odbudowy. Od wczoraj w Brukseli trwa szczyt UE, w czasie którego przywódcy państw Wspólnoty rozmawiali m.in. o kwestii praworządności w Polsce, w kontekście ostatniego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, z którego wynika, iż niektóre przepisy unijnych traktatów są niezgodne z polską konstytucją, co otwiera furtkę do podważania przez Polskę np. niektórych orzeczeń TSUE.

W czwartek w Brukseli stanowisko Polski w tej sprawie przedstawił premier Mateusz Morawiecki. Najostrzej miał odpowiedzieć na nie premier Holandii, Mark Rutte, który wezwał do zablokowania wypłaty Polsce środków z Funduszu Odbudowy oraz uruchomienia mechanizmu warunkowości przy wypłacie Polsce środków z budżetu UE.

Czytaj więcej

Szczyt UE: Polska na razie bez pieniędzy. Przełomu nie ma

Według Bieńkowskiej dziś raczej nie poznamy odpowiedzi na pytanie, czy środki dla Polski zostaną zablokowane ponieważ dziś temat praworządności prawdopodobnie nie pojawi się już w czasie obrad Rady Europejskiej. Była polska komisarz mówiła, że czwartkowa dyskusja na ten temat "była dosyć krótka, bo trwała niecałe dwie godziny".

- Nie będzie praworządności w oficjalnych konkluzjach szczytu, co jest ważne proceduralnie. Z tego, co się dowiedziałam, będzie tylko komunikat przewodniczącego Rady Europejskiej, że wymieniono poglądy na temat praworządności - mówiła Bieńkowska.

Relacjonując przebieg czwartkowej dyskusji Bieńkowska mówiła, że "prawie wszystkie kraje się wypowiadały", a "polskie stanowisko poparły Węgry", z kolei "Francja, Niemcy i Włochy mówiły o dalszym dialogu". - Cała reszta mówiła o tym, że wartości są najważniejsze - dodała.

Francja, Niemcy i Włochy mówiły o dalszym dialogu z Polską

Bieńkowska powołała się też na "kolegów z Komisji i z Brukseli" mówiąc, że obecny kryzys w relacjach Polski z UE " postrzegają jako o wiele groźniejszą niż brexit".

Polityka
Sondaż SW Research. Potężny spadek Koalicji Obywatelskiej. Czy PiS wróci do władzy po wyborach parlamentarnych?
Polityka
Oddział Instytutu Pileckiego w Nowym Jorku wpadł w pułapkę. Skarbonka bez dna
Polityka
Sondaż: Czy Donald Tusk powinien ustąpić? Tak odpowiadają Polacy
Polityka
Po spotkaniu liderów: koalicja jeszcze istnieje. Ale Szymon Hołownia uznany za zdrajcę
Polityka
„Polityczne Michałki”: Czy rząd przełamie kryzys, ws. granicy Tusk nie miał wyjścia, SN za Nawrockim