Gdyby referendum w sprawie konstytucji proponowane przez Andrzeja Dudę odbyło się w najbliższą niedzielę, 55,1 proc. ankietowanych osób zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału w tym głosowaniu. Do urn poszłoby 43,9 proc. pytanych. Swojego zdania nie ma 1 proc. badanych - pisze Onet.
W odpowiedzi na pierwsze proponowane pytanie dot. uchwalenia nowej Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, 51,9 proc. ankietowanych jest temu przeciwna. Za nową ustawą zasadniczą jest 43,6 proc. pytanych, a 4,5 proc. nie potrafiło wyrazić swojego stanowiska.
Większość popiera z kolei zmiany w obowiązującej konstytucji. Na "tak" jest 61,6 proc. osób, odmiennego zdania jest 35,2 proc. badanych. Swojego zdania nie ma 3,3 proc. pytanych.
Ochrona "500 plus" w konstytucji? Polacy są przeciw
Polacy popierają wprowadzenie obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany w konstytucji. "Za" jest 73,3 proc. osób, "przeciw" 21,5 proc.
Jeszcze więcej ankietowanych poparło wprowadzenie do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej milion obywateli. Zwolennikami takiego rozwiązania jest 74,9 proc. badanych, przeciwnikami - 17,4 proc. osób. 60,3 proc. pytanych przez IBRiS chce odwołania w preambule do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości. Minimalna większość Polaków jest przeciw wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia "500+"). Nie chce tego 50,4 proc. osób. Za takim rozwiązaniem jest 42,6 proc. Wyraźne poparcie jest z kolei dla szczególnej ochrony prawa do
emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia. Za wprowadzeniem takiego artykułu do konstytucji jest 66,9 proc. osób. Przeciw opowiedziało się 32 proc. pytanych.