Parlament Europejski we wtorek debatuje nad wyrokiem TK ws. prymatu konstytucji nad prawem unijnym.

Czytaj więcej

Ursula von der Leyen
Debata o wyroku TK w Parlamencie Europejskim

- Nie wypchniecie Polski z UE. Polska jest i będzie w UE, bo taka jest decyzja i wola Polaków. Czas skończyć z kłamstwami i nieprawdziwymi tezami, które państwo tutaj stawialiście - mówiła Szydło odnosząc się do krytycznych, pod adresem działań polskiego rządu, wypowiedzi eurodeputowanych.

Ciągle tak samo i ciągle o tym samym. Ciągle o polskim wymiarze sprawiedliwości, co nie jest kompetencją tej izby

Beata Szydło, eurodeputowana, była premier

- Pięć lat temu stałam tutaj jako polski premier i tłumaczyłam, dlaczego Polska, kraj który kocha wolność i solidarność, której obywatele są dumni z tego, że są Polakami, Europejczykami, dlaczego nasz kraj, który przelał tyle krwi, którego obywatele walczyli za wolność innych narodów, chciał być w tej Wspólnocie. Wiedzieliśmy, że tylko wtedy Polska będzie mogła się rozwijać - mówiła była premier.

- Wciąż wierzymy w te ideały. Polska przez te lata zmieniła się bardzo, realizujemy ambitne programy społeczne, inwestycyjne. Co zmieniło się tutaj? Można powiedzieć: twardy konserwatyzm - ciągle tak samo i ciągle o tym samym. Ciągle o polskim wymiarze sprawiedliwości, co nie jest kompetencją tej izby i państwo o tym wiecie - kontynuowała Szydło.

- Wstyd mi za tych polskich eurodeputowanych, którzy stąd atakują Polskę, swoją ojczyznę. Chichot historii polega na tym, że albo wywodzą się z układów socjalistycznych, albo prywatyzowali Polskę w taki sposób, że wyprzedali krajowy majątek - zakończyła Szydło.