- Nie ma innej opcji niż to, kiedy i jak uruchomimy art. 66 konstytucji – powiedział Vystrčil.
Już we wtorek senacka komisja ma rozpocząć debatę o czasowym odsunięciu prezydenta od władzy. Zastosowanie art. 66 konstytucji wymaga większości w obu izbach parlamentu.
Zeman został przyjęty na oddział intensywnej terapii 10 października. Od tego czasu ani jego rzecznik Jiří Ovčáček, ani lekarze nie poinformowali, co dolega prezydentowi, ani nie powiedzieli, jak długo będzie on dochodził do zdrowia.
Czytaj więcej
Około 500 osób wzięło udział w demonstracji na placu Hradczańskim, w sąsiedztwie Zamku Praskiego. Manifestanci wyrażali dezaprobatę dla sposobu informowanie o stanie zdrowia prezydenta Czech Miloša Zemana.
Politycy i opinia publiczna zastanawiają się, czy 77-letni prezydent jest w stanie pełnić swoje obowiązki. Tym bardziej, że w Czechach właśnie odbyły się wybory i obowiązkiem prezydenta jest wyznaczenie kolejnego premiera. - Zaczynamy wyglądać jak Związek Radziecki czy Korea Północna – mówił niedawno Michael Žantovský, rzecznik byłego prezydenta Václava Havla. Kiedy w 1998 roku, podczas urlopu w austriackich Alpach, u Havla doszło do perforacji jelita grubego i życie uratowano mu w ostatniej chwili, lekarze codziennie informowali o jego stanie zdrowia.