Polska czeka na zaakceptowanie przez Komisję Europejską Krajowego Planu Odbudowy. Od tego zależna jest wypłata środków z Funduszu Odbudowy, a Polsce przypada niemal 58 mld euro. Wpływ na decyzję KE może mieć ubiegłotygodniowe orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego.
TK orzekł 7 października, na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego, że niektóre przepisy unijne nie są zgodne z Konstytucją RP. Trybunał orzekł m.in., że działania organów UE poza zakresem kompetencji są niezgodne z polską konstytucją.
Czytaj więcej
W ocenie większości Polaków orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego tygodnia powoduje, że maleją szansę na skorzystanie przez Polskę z unijnych funduszy.
- To, na co zwracamy uwagę, ta kwestia pierwszeństwa prawa wspólnotowego czy konstytucji, to było omawiane w Niemczech od lat 70. Konsekwentnie niemiecki Trybunał nie zgadza się na to, żeby prawo wspólnotowe było ważniejsze. Podobnie jest we Francji, gdzie takie orzeczenie zapadło we francuskiej Radzie Stanu w kwietniu tego roku, podobnie w Czechach, gdzie był taki wyrok, w Rumunii - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem minister w KPRM Michał Wójcik.
W ocenie wiceprezesa Solidarnej Polski orzeczenie TK nie jest "niczym nadzwyczajnym". - Takie orzeczenia były w przeszłości wydawane w Polsce, to działanie zgodnie z linią Trybunału Konstytucyjnego. A dzisiaj my się musimy tłumaczyć, że Trybunał zachował taką linię - powiedział.