Jatoba, nazywana czasem brazylijską wiśnią ze względu na twarde drewno o intensywnej, ceglastej barwie, jest masowo wycinana z obszarów lasu deszczowego, właśnie ze względu na popyt na jej drewno, z którego powstają głównie meble i podłogi.

Soki z tego drzewa wykorzystywane są przez rdzennych mieszkańców Amazonii w celach leczniczych.

Czytaj więcej

Maj 2021: Rekord wylesiania brazylijskiej Amazonii

Wczoraj, gdy prezydent Brazylii Jair Bolsonaro chwalił podczas Zgromadzenia Ogólnego  ONZ "walkę swojego rządu z wylesianiem lasów deszczowych", przedstawiciele APIB (organizacji zrzeszającej rdzenna ludność  - Articulação dos Povos Indígenas do Brasil) przywieźli do ambasady Norwegii w Brasilii drzewo jatoby, prosząc o status uchodźcy dla niego.

Liderka APIB Sonia Guajajara błagała o pomoc w uratowaniu drzewa i amazońskiego lasu deszczowego, mówiąc, że Norwegia jest jedynym krajem, który zabronił wylesiania.

- Dzisiaj Amazonia stała się strefą wojny. 90 proc. wylesiania jest nielegalne - powiedziała, wzywając do bojkotu produktów, które przyczyniają się do wycinania lasów deszczowych w Brazylii.

Bolsonaro, który naciskał na otwarcie większej części lasów deszczowych Amazonii dla górnictwa i rolnictwa,  jest od  dawna krytykowany za masakrę lasów deszczowych w swoim kraju.

Czytaj więcej

BBC: Nielegalna sprzedaż lasów deszczowych na Facebooku

Wczoraj  w ONZ przekonywał, że brazylijskie przepisy dotyczące ochrony środowiska są wzorem dla świata i obiecywał kres nielegalnego wylesiania, ale lokalne organizacje ekologiczne przyjęły jego deklaracje krytycznie. 

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Ambasada Norwegii w Brasilii otworzyła swoje bramy dla ciężarówki protestujących, a drzewo jatoba zasadzono na terenie ambasady.