RNI, na czele której stoi miliarder Aziz Akhannouch, w poprzednich wyborach uzyskała zaledwie 37 miejsc, podczas gdy PJD zdobyło wtedy 125 mandatów.

Liberałowie z RNI wchodzili w skład ustępującego rządu, w którym zajmowali stanowiska ministrów rolnictwa (tę funkcję pełnił lider partii), finansów, handlu i turystyki.

Frekwencja w wyborach wyniosła 50,3 proc. - więcej niż w 2016 roku (wówczas było to 43 proc.).

Maroko to monarchia konstytucyjna, w której większość władzy znajduje się w rękach króla. To król wskazuje premiera i to on zatwierdza wybór rządu. Na premiera król wskazuje przedstawiciela zwycięskiej partii, ale pałac królewski ma decydujący głos jeśli chodzi o wybór ministrów kluczowych resortów - w tym szefa MSW, MSZ i resortu obrony.

50,3 proc.

Tyle wyniosła frekwencja w wyborach parlamentarnych w Maroku

Pałac królewski przedstawił też agendę gospodarczą dla kraju i przedstawił model rozwoju, który nowy rząd ma realizować.

Czytaj więcej

Maroko zalegalizuje marihuanę

W wydanym w środę oświadczeniu PJD oskarżyła rywali o kupowanie głosów, nie podając jednak żadnych szczegółów.

Od 2011 roku PJD była największą partią w parlamencie. Nie zdołała jednak powstrzymać wejścia w życie ustaw, którym się sprzeciwiała - w tym legalizacji zażywania medycznej marihuany i wzmocnienia roli języka francuskiego w edukacji.

Autopromocja
CFO Strategy & Innovation Summit 2021

To już IV edycja kongresu dla liderów świata finansów

WEŹ UDZIAŁ

Teraz PJD zapowiada przejście do opozycji.