Pełniący obowiązki premiera Abdul Hamid Dbeibah napisał na Twitterze, że syn Kadafiego został zwolniony z więzienia zgodnie z wcześniejszą decyzją sądu.

Mohamed Hamouda, rzecznik tymczasowego rządu Libii poinformował, że syn Kadafiego wyszedł na wolność z więzienia al-Hadaba, w którym osadzonych jest wielu przedstawicieli reżimu Kadafiego. Osadzeni w al-Hadaba oczekują na procesy, głównie w związku z zarzutami o tłumienie buntu, który w 2011 roku doprowadził do obalenia Kadafiego. Hamouda nie podał dokładnych okoliczności zwolnienia z więzienia syna zabitego w 2011 roku dyktatora.

As-Sa’adi Mu’ammar Kadafi znany był z tego, że traktował libijską ligę piłki nożnej jako swoje udzielne księstwo

Lokalne media piszą, że As-Sa’adi Mu’ammar Kadafi został zwolniony z więzienia po tym, jak uznano go niewinnym zarzutów z czasów powstania przeciwko Kadafiemu. Po wyjściu z więzienia syn Kadafiego miał udać się do Turcji - podaje strona internetowa al-Marsad.

"Nie możemy iść naprzód bez osiągnięcia pojednania" - napisał Dbeibah na Twitterze. Rząd, na czele którego stoi, ma za zadanie doprowadzić do organizacji wyborów przed końcem roku.

W 2011 roku As-Sa’adi Mu’ammar Kadafi stał na czele brygady sił specjalnych, która brała udział w tłumieniu wystąpień przeciwko Kadafiemu.

W momencie, gdy reżim Kadafiego upadał, As-Sa’adi Mu’ammar Kadafi zdołał przedostać się do Nigru. W 2014 roku władze Nigru wydały go Libii po tym jak Kadafi junior i towarzyszące mu osoby "nie uszanowały warunków przebywania w Nigrze" - jak informował wówczas rząd tego kraju.

W czasach dyktatury Kadafiego As-Sa’adi Mu’ammar Kadafi znany był z tego, że traktował libijską ligę piłki nożnej jako swoje udzielne księstwo. Sam grał w piłkę dla kilku libijskich drużyn, zagrał kilkanaście razy w reprezentacji Libii, był też zawodnikiem kilku włoskich klubów, ale jego karierę zakończyła afera dopingowa z jego udziałem. Kadafi junior stał też na czele libijskiej federacji piłkarskiej.

As-Sa’adi Mu’ammar Kadafi jest podejrzewany o udział w zabójstwie w 2005 roku Baszira al-Riyaniego, libijskiego piłkarza, który był krytykiem reżimu Kadafiego.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Muammar Kadafi rządził Libią blisko 42 lata. Po jego obaleniu kraj pogrążył się w trwającym do dziś konflikcie wewnętrznym.