Po 1989 roku działania polskiej dyplomacji skupiły się na tym, by Polska dołączyła do zachodnich struktur. Bezpieczeństwo militarne miała zapewnić Polsce obecność w NATO, sojuszu wojskowym, w którym kluczową rolę odgrywają USA (Polska dołączyła do NATO 12 marca 1999 roku). Z kolei gwarancją doganiania Zachodu jeśli chodzi o rozwój gospodarki miały być korzyści płynące z członkostwa w Unii Europejskiej (Polska dołączyła do niej 1 maja 2004 roku).

W ostatnim czasie doszło do pogorszenia się relacji polsko-amerykańskich do czego przyczyniły się m.in. przyjęcie przez parlament i podpisanie przez prezydenta nowelizacji Kodeksu prawa administracyjnego dotyczącej reprywatyzacji (przeciwko nowelizacji protestuje Izrael, wspierany przez USA) oraz procedowanie przez polski parlament tzw. lex TVN - czyli nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, która - gdyby została przyjęta w obecnym kształcie - oznaczałaby konieczność sprzedaży większościowego pakietu akcji w TVN przez amerykański koncern medialny Discovery.

Z drugiej strony administracja Joe Bidena nie podjęła kroków, by zablokować budowę gazociągu NordStream 2, który - jak alarmują Polska i Ukraina - może być wykorzystywany przez Rosję w celach politycznych do omijania tych krajów w tranzycie rosyjskiego gazu na Zachód.

Z kolei relacje Polski z UE pozostają napięte, w związku z zarzutami Brukseli wobec obecnego rządu w kwestii naruszania praworządności. Bruksela kwestionuje reformę sądownictwa prowadzoną przez resort sprawiedliwości kierowany przez Zbigniewa Ziobrę.

Obecnie, na forum UE, Polska utrzymuje najbliższe relacje z Węgrami, które również są krytykowane przez Brukselę za naruszanie zasad praworządności.

Uczestników sondażu SW Research spytaliśmy kto, ich zdaniem, jest obecnie najważniejszym sojusznikiem Polski (można było wybrać tylko jedną odpowiedź).

Na tak zadane pytanie 23,8 proc. respondentów odpowiedziało "USA".

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

19,1 proc. ankietowanych wskazało Węgry.

Według 12,5 proc. są to Niemcy.

Odpowiedź "inne państwo" wybrało 4,1 proc. ankietowanych.

3,9 proc. respondentów wskazało Wielką Brytanię.

36,6 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

- Stany Zjednoczone są kluczowym sojusznikiem Polski w opinii co piątej kobiety i 28% mężczyzn. USA wybrane zostały przez blisko co trzecią osobę do 24 roku życia i częściej niż co czwartego respondenta posiadającego wyższe wykształcenie. Odpowiedź tę wskazała ponad 1/3 osób z miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak – wiceprezes zarządu agencji badawczej SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 24-25.08.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.