Mateusz Morawiecki w czwartek kontynuował objazd Polski promujący Polski Ład PiS. Jednym z punktów było spotkanie z mieszkańcami gminy Zakrzewo w województwie kujawsko-pomorskim.

Szef rządu przedstawiał szczegóły dotyczące "Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego". Program ma wspomagać młode rodziny, które posiadają drugie, trzecie i kolejne dziecko. 

- Wtedy najtrudniej wrócić na rynek pracy mamie czy tacie, wtedy trzeba im najbardziej pomagać, wtedy mają najniższe wynagrodzenia, wiadomo, że tak jest na początku drogi zawodowej. Dlatego w Polskim Ładzie mamy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - tłumaczył Morawiecki.

Premier przyznał, że działający od kilku lat program 500 plus nie spełnił oczekiwań rządu dotyczących "proludności". - Spełnił nasze oczekiwania społeczne, bo nie ma już tak wiele ubóstwa, nie ma już tak wiele kupowania w sklepach "na zeszyt", na kredyt - dodał.

- 500+ było taką próbą, jest cały czas taką próbą i myślę, że wszyscy państwo się zgodzicie, że bez tego byłoby jeszcze gorzej - mówił Morawiecki. - Dzisiaj łatwiej jest trochę związać koniec z końcem, planować życie w gminie, w powiecie, w rodzinie, w gospodarstwie - dodał.