Hiszpania na drodze do legalizacji eutanazji

Izba niższa hiszpańskiego parlamentu zagłosowała za skierowaniem do dalszych prac ustawy legalizującej eutanazję w Hiszpanii - informuje thelocal.es.

Aktualizacja: 27.06.2018 15:09 Publikacja: 27.06.2018 11:28

Hiszpania na drodze do legalizacji eutanazji

Foto: 123RF

Ustawa została skierowana do dalszych prac większością 208 głosów (przeciw głosowały 133 osoby). Projekt ustawy przygotowała rządząca krajem partia socjalistyczna.

Czytaj więcej:

W Portugalii zagłosują nad eutanazją

W maju podobny projekt ustawy skierował do dalszych prac parlament Katalonii.

Projekt rozpatrywany przez hiszpański parlament zakłada legalizację eutanazji zarówno w publicznych, jak i prywatnych placówkach opieki zdrowotnej. W projekcie zapisano też warunki, które musi spełnić osoba ubiegająca się o prawo do eutanazji.

- Ta regulacja zapewnia ochronę fundamentalnego prawa do życia, ale także uznaje, że nie jest to absolutne prawo - mówi Adriana Lastra, wiceprzewodnicząca partii socjalistycznej.

- To prawo, które musi być dostosowane do innych wartości, w tym do godności człowieka - dodaje.

Według projektu o prawo do eutanazji będzie mogła ubiegać się osoba cierpiąca na poważną lub śmiertelną chorobę, albo trwale niepełnosprawna (w znacznym stopniu), która jest obywatelem Hiszpanii lub ma prawo do pobytu w tym kraju.

Pacjent musi zwrócić się z wnioskiem o eutanazję pisemnie. Nie może być poddawany żadnej presji przy pisaniu takiego wniosku, a po 15 dniach od jego złożenia musi pisemnie potwierdzić, że wciąż chce poddać się eutanazji.

Eutanazji, gdyby ustawa weszła w życie w obecnym kształcie, można byłoby poddać również osobę, która nie może już wyrazić takiej woli, ale wyraziła ją wcześniej. W takim wypadku to lekarz miałby zadecydować, czy pacjent spełnia warunki, przy których można przeprowadzić eutanazję.

Obecnie w Europie eutanazja jest legalna w Holandii, Belgii i Luksemburgu. Z kolei w Szwajcarii dopuszczalne jest tzw. wspomagane samobójstwo (w takim przypadku lekarz dostarcza pacjentowi substancje, za pomocą których może on zakończyć życie, ale nie przeprowadza samego zabiegu).

Ustawa została skierowana do dalszych prac większością 208 głosów (przeciw głosowały 133 osoby). Projekt ustawy przygotowała rządząca krajem partia socjalistyczna.

Czytaj więcej:

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Niestrategiczna broń jądrowa. Łukaszenko zapowiada "ostateczną decyzję"
Polityka
Andrzej Łomanowski: Piąta inauguracja Władimira Putina częściowo zbojkotowana. Urzędnicy czekają na awanse
Polityka
Władimir Putin został po raz piąty prezydentem Rosji
Polityka
Kreml chce udowodnić, że nie jest już samotny. Moskwa zaprasza gości na paradę w Dzień Zwycięstwa
Polityka
Bogata biblioteka białoruskiego KGB. Listy od donosicieli wyciekły do internetu